ARAŞTIRMAKUR'AN

Kapı Kapı Dolaşıp Kur’an-ı Kerim Öğretiyor

İsmail Hakkı Adıyaman, 20 senedir İstanbul’da kapı kapı dolaşarak günde 10 dakikalık derslerle esnafa Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretiyor.

Almanya’da teknik mühendis olarak çalıştıktan sonra emekli olan İsmail Hakkı Adıyaman, 20 yıldır İstanbul’da sokak sokak dolaşıp esnafı gezerek, günde 10 dakikalık derslerle Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretmeye çalışıyor.

Üsküdar’da oturan 75 yaşındaki İsmail Hakkı Adıyaman, sabahın ilk saatlerinde evinden çıkıyor. İlk önce Üsküdar Karadavut Paşa Camisi yakınlarındaki esnafı ziyaret eden Adıyaman, daha önce Kur’ân okumayı öğretmek için ders verdiği vatandaşların ödevlerini kontrol ediyor.

Allah Rızası İçindir

Adıyaman, daha sonra çevredekilerle diyalog kurarak, bilmeyenlere Kur’ân okumayı öğretme teklifinde bulunuyor. Kur’ân okumayı öğretmek için dağıttığı materyallerden herhangi bir ücret talep etmeyen Adıyaman, üstünde Bir haftada yazı ile teknik Kur’ân öğretilir. Dersler iş yerlerinde işi aksatmadan 10 dakikada yapılır. Ücret talep edilmez. Allah rızası içindir. yazılı çantasını yanından bir ân olsun ayırmıyor.

Günün ilerleyen saatlerinde vapurla Üsküdar’dan Eminönü’ne de geçen Adıyaman’ın Kur’ân okumayı öğrettiği kişiler arasında 7’den 77’e her yaştan ve kesimden vatandaş var.Gönüllü Kur’ân öğreticisi Adıyaman’ı çevredeki esnaf ve vatandaş da yakından tanıyor. Esnaf, Kur’ân okumayı öğretmek için kullandığı defterin fotokopisini çekerek Adıyaman’a yardımcı oluyor.

Kur’ân Öğrenmiş Oluyorlar

Emeklilik günlerini Kur’ân hizmetiyle geçiren Adıyaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya’daki eğitim hayatının ardından teknik mühendis olarak bir fabrikada çalıştığını, emekli olduktan sonra Türkiye’ye döndüğü söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır insanlara Kurân okumayı öğretmeye çalıştığını belirten Adıyaman,“Sabah evden çıkıyorum. Gittiğim yerdekilere ‘Selâmün aleyküm.’ diyorum. Onlar da selâmımı alıyor. Bulduğum esnafa ‘Hacca gittin mi?’ diyorum. Kur’ân okuma bilmiyorsa hemen hazırladığım defteri ona veriyorum. İlkini bitirdikten sonra ikinci defteri de veriyorum. Yazıp getiriyorlar. Böylece Kur’ân öğrenmiş oluyorlar.” diye konuştu.

ismail-hakki2

“Babamın Yolundan Gitmeye Çalışıyorum”

Adıyaman, gün içerisinde gittiği birçok yerde kendine yeni öğrenciler de bulabildiğini söyledi.

Kur’ân okumayı öğretme hizmeti için hiçbir ücret talep etmediğini ifade eden Adıyaman, “Kur’ân-ı Kerîm alfabesi 29 harfli ama her harf 4-5 ayrı şekilde kullanılabilir. Sen harfleri tek başına ‘Elif, Be, Te, Se’ diye öğretirsen o kişi hayatta okuyamaz. Örneğin ‘Elif’i okurken kaç çeşit olduğunu insanlara gösterirsen, Kur’ân-ı Kerîm’i açtığı zaman da bunu bilir. İkinci defterde de ‘cezm’, ‘şedde’ gibi kuralları gösterince Kur’ân’ı okuyabilirsiniz.” diye konuştu.

İsmail Hakkı Adıyaman, Çanakkale Savaşı’nda gazi olan babasının çevresine İslâm’ı öğretmek için çaba sarf ettiğini, kendisinin de babasının yolundan gitmeye çalıştığını vurguladı.

“Bana ‘Senin baban Çanakkale gazisi. Madalya verelim, para da bağlayalım.’ dediler. Ben o parayı istemedim.”diyen Adıyaman, babasının gazilik madalyasını ise gururla üstünde taşıdığını kaydetti.

“Kalpte Kur’an Öğrenme Aşkı Varsa Öğrenilir”

Adıyaman, Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretmekle geçen bir gününü şöyle anlattı:

“MADALYAYI ALINCA ‘BABAM HAYATTAYKEN KUR’ÂN ÖĞRETİYORSA BEN DE YAPABİLİRİM, ONUN İŞİNİ DEVAM ETTİRMELİYİM.’ DEDİM. ZÂTEN ÇALIŞMAYA ALIŞMIŞIM. EMEKLİ OLUNCA AKŞAM, SABAH OLMUYOR. BİR GÜN SOKAĞA ÇIKTIM. RASTGELE BİRİNE ‘KUR’AN BİLİYOR MUSUN?’ DİYE SORDUM. BİLMEYİNCE ONA ÖĞRETMEYE BAŞLADIM. İKİ, ÜÇ AYDA BİRÇOK KİŞİYE ÖĞRETTİM. TEKNİK ÜNİVERSİTE OKUDUĞUM İÇİN GÜZEL BİR ÖĞRETME DEFTERİ YAPTIM. DEFTERİ VERDİĞİM ADAM, BİR HAFTA İÇİNDE ALIP ÖĞRENİYOR. SONRA BANA DA ‘BU KADAR KOLAY OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORDUM.’ DİYOR. AKŞAMA KADAR ÇEŞİTLİ YERLERE YÜRÜYORUM. HER YERE GİDİYORUM. KUR’ÂN-I KERÎM ÖĞRENMEK İSTEYEN KİM VARSA ONUN AYAĞINA GİDİYORUM. YETER Kİ KUR’ÂN ÖĞRETELİM. EĞER KALPTE KUR’ÂN ÖĞRENME AŞKI VARSA ÖĞRENİLİR, YOKSA ÖĞRENİLMEZ. KUR’ÂN BİLMEDEN HACCA GİDİLMEZ, KUR’ÂN BİLMEDEN NAMAZ DOĞRU KILINMAZ. YAT, KALK AMA KUR’ÂN YOK. O ZAMAN NE ANLADIM? KUR’ÂN KİME GELDİ? BİZE GELDİ, AÇIP DA BAKMAMIZ LAZIM. RAFTA DURMASIYLA OLMAZ.”.

5 Kuruş İstemedi

Adıyaman’ın Kur’ân okumayı öğrettiği Üsküdarlı restoran sahibi Serkan Sağdıç, eskiden ateist olduğunu, müslüman olduktan sonra da Kur’ân okumak istediğini belirtti.

Sağdıç, işlerden zamanı olmadığı için “Birisi gelse de bana Kur’ân-ı Kerîm öğretse.” diye Allah’a duâ ederken Adıyaman ile tanıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“BİR BAKTIM ELİNDE ÇANTA İLE HOCAM GELDİ. BURADA ‘ALLAH RIZASI İÇİN 15 DAKİKADA KUR’ÂN ÖĞRETİLİR.’ YAZILIYDI. BAZI KESİMLERİN DİLENCİLİĞİNE ALIŞTIĞIMIZ İÇİN ‘ŞİMDİ BENDEN HERHÂLDE PARA İSTEYECEK.’ DİYE DÜŞÜNDÜM. BANA, ‘15 DAKİKADA KUR’ÂN NASIL ÖĞRETİLİR?’ METODUNU GÖSTERDİ. İLK DERSİNİ VERDİ. HERHÂLDE İKİNCİ DERSE GELDİĞİNDE PARA İSTEYECEK, DİYE DÜŞÜNDÜM. İKİNCİ GÜN GELDİĞİNDE DE DERS İÇİN PARA ALMADI. ÜÇÜNCÜ GELİŞİNDE BÜYÜK PARA KOPARACAK, DİYE DÜŞÜNDÜM. ÜÇÜNCÜ KEZ GELİNCE BANA KUR’ÂN-I KERÎM HEDİYE ETTİ. O ZAMAN ‘İŞTE ŞİMDİ 500 BİN LİRA BİLE İSTESE VERİRİM.’ DEDİM AMA 5 KURUŞ İSTEMEDİ.”.

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx