YAZILAR

Sherlock Holmes ve Kur’an Merkezli Bakış


Sherlock Holmes dizisini izleyeniniz var mıdır bilmem.
Dizinin bir bölümündeki Sherlock Holmes’e ait olan bir replik çok dikkatimi çekti;
Not : Resmin üzerine tıklayınca Replikleri sırasıyla görebilirsiniz.”Sıradan insanlar kafalarını çöp değerindeki bilgilerle dolduruyorlar. Bu gerekli bilgiye ulaşmayı zorlaştırıyor.”
Sherlock Holmes’in, bence ‘Kur’an Merkezli’ bu bakış açısı çok dikkat çekici ve önemli bir unsur.
Günümüzde bu hatayı, biz de aynen yapmıyor muyuz?
Özellikle sosyal medya aracılığıyla gün boyunca maruz kaldığımız gerekli gereksiz bilgilerin ne kadarı bizim dünyamıza veya ahiretimize bir faydası var, bize bir yarar sağlayacak; sorgulamak, düşünmek, seçmek ve yararlı bilgiyi süzmek zorundayız.
Süzdüğümüz ve istifade edeceğimiz bilgileri de, detaylarda boğmak yerine; bir an önce hayatımıza koyup vakit kaybetmeden yaşamalıyız. Zira kâinatın en doğru ve süzme, katkısız bilgisine ulaşsak bile detaylara dalarak dallandırıp, budaklandırıp, işi yokuşa sürme hastalığımız var bir de!
Bir doktor ‘duş alın’ dediğinde hiçbir hasta ‘nasıl duş alalım’ demiyor. Ama Rabbimiz ‘duş alın/yıkanın’ dediği zaman(4/43), başlıyor sorular; nasıl duş alalım, nerden başlayalım, sağ-sol? İğne başı kadar kuru alan… Doktor deyince anladığımızı, Rabbimiz buyurunca anlayamıyoruz!
Musa A.S. örneğindeki gibi Rabbimiz, boğazlanacak bakaranın detayını soranları övmedi, aksine kınadı (Bakara Suresi 67-71 Ayetler) Ve bize de ”Kur’an’da bulunmayan detaylara uğraşmayın (Şûrâ Suresi 101.Ayet) dedi. Ama bazıları, Rabbimizin bu buyruklarına uyup Kur’an ile yetinmeyi eksiklik, harici detaylarla uğraşmayı ise dindarlık sanıyor.
Evet, Müslümanların bir çoğu gereksiz ayrıntılı bilgilerle ‘Kur’an Merkezli’ düşünmeyi bıraktı. Gereksiz bilgiler, Kur’an’ın önüne geçti ve halimiz ortada. Rabbim ümmete basiret ve şuur nasip etsin inşallah.

Sinan YİĞİT

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Sinan Yiğit

Kimseye hayran değilim. Kimseden nefret etmiyorum.Sıkça soru soruyorum. En çok verdiğim cevap : ''Bilmiyorum!''

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu