YAZILAR

Şu taşı kaldırabilir misin?

 • Şu taşı kaldırabilir misin ?
 • Hangisi, şu mu ?
 • Evet, evet o
 • Abi ne var bunda tabi ki, hopp işte bu kadar.
 • Ya şu taşı ?
 • Biraz zorlanıcam ama hallederiz.
 • Valla helal olsun kardeşim, ya bir davayı omuzlayabilir misin ?
 • Allah hiç kimseye kaldıramayacağı bir taşı yük etmez abi o kadar da değil.
 • Hım, Sanırım Bakara Suresi 286’ı ya atıf yaptın.
 • Evet abi aynen o.
 • Güzel, bak bu hafta biz arkadaşlarla tamda bu Bakara 286. ayeti konuştuk. Erdem kardeş bu hafta konuya “Mümin şahsiyetin gayret ve çabasının Allah nazarında değeri”nden bahsederek başladı ve tamda bu ayet üzerinden fikir alış verişi yaptık. Ayetin “ben bunu yapamam, cürmüm yetmez” bağlamından aldı ” senin bunu yapmaya cürmün yeter” bağlamına getirdi. Allah razı olsun bende bu ayete bu bağlamda bakıyordum.

Bakara.286
لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا اِنْ نَسٖينَا اَوْ اَخْطَاْنَا رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَا اِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذٖينَ مِنْ قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِهٖ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا اَنْتَ مَوْلٰینَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرٖينَ

Lâ yukellifullâhu nefsen illâ vus’ahâ, lehâ mâ kesebet ve aleyha mektesebet, rabbenâ lâ tuâhıznâ in nesînâ ev ahtaé’nâ, rabbenâ ve lâ tahmil aleynâ ısran kemâ hameltehû alellezîne min gablinâ, rabbenâ ve lâ tuhammilnâ mâ lâ tâgate lenâ bih, vağfu annâ, vağfir lenâ, verhamnâ, ente mevlânâ fensurnâ alel gavmil kâfirîn. (2.286 – Kur’an-ı Kerim Latin harfleri ile okunuş)

Ayette Lâ yukellifullâhu olarak geçen kısım aslında ayetin can damarı. Mükellefiyet ancak sorumlukların yerine getirilmesi sonucunda ortaya çıkan bir fiil. Yükümlülük yapılabileceklerden sorumlu olmak demek. Yani bu ayet bize Sen bu taşı kaldıramazsın demiyor, Sen bu taşı kaldırabilecek güçtesin, Hadi aslanım, Hadi yiğidim diyor adeta. Ancak biz bu ayeti genelde potansiyel sorumluluklarımızı azaltmak için referans noktası olarak aldık.

Oysa ayet Allah yolunca elinden geleni ardına koymamanın mihenk taşı gibi görünmektedir. “Allah’ın hiç bir kimseyi gücünün yeteceği bir şeyden dolayı sorumlu tutmaması bu işin doğasının insan güç ve kuvvetine oranla gayret faktörünce bir ivme kazanacağı şiarına bağlanmış. Konuyu irdelerken herkesin aynı şekillerde davayı omuzlamasından ziyade herkesin her yolu deneyerek farklı farklı yollarla bu davaya katkı sunması daha sosyal bir dengeye uygun hale getirilmiş. Her birimizin lider olması istenmediği gibi hepimizin de parya olması istenmiyor. Allah’ın davasına kim ne kadar ve ne ölçüde katkı sunuyorsa onun mükafatının verileceği ve bu konuda gösterilecek gayret unsuru övülmektedir.

 • Yani abi kalkıp ben şimdi ABD’ye tek başıma kafa tutabilir miyim ? Bunu mu anlamalıyım
 • Yok abi tek başına değil, her bir bireyin yani her bir Mü’min in çaba ve gayreti ile başarılamayacak şey yoktur demenin manifestosudur bu ayet. Mü’minler potansiyel olarak limitlerini zorladıklarında ancak ortaya çıkan bir güç ve kudret bu. Ortaya çıkan bu güç ve kudretten dolayıda şımarmamak, asıl davanın sahibinin Allah olduğuda da hatırlatılıyor. “Kavga edeceksen adam gibi dal” demenin bir başka biçimi.

ALLAH BÜYÜK FOTOĞRAFA BAKMAMIZI İSTİYOR. BÜYÜK FOTOĞRAFI GÖREMEDİKÇE kendi küçük fotoğraf albümümüze bakıp bakıp duruyoruz. !!!

Cesur ol Tarih yaz Tarih olma…
Bu hayat SEN’den ibaret.
Kapat gözünü hiç bir şey YOK.
Bu hayatın KAHRAMANI SENSİN.
Kur’an sana hitap ediyor ve SENİ harekete geçirmeye çalışıyor. Eskileri hatırlatmak bu yüzden.
Onlar başardı SENDE BAŞARABİLİRSİN demek için…

Kur’ana değerli kağıt, değerli papağan veya dünyaya hitap etmeyen anayasa kitabı muamelesi yapıyoruz. Asıl mesele Kitabın hedeflediği kimlik inşasını sağlamak. O kitap da SENSİN. Kitabın muhatabı SENSİN Sende ortalarda yoksun.
Şimdi tarihi yaz,
zamanı güncelle,
hayatı kuşat,
savaşları durdur,
adaleti sağla. Duvarda duran kitaba, yüzyıllar önce başarmış peygambere işi paslamak kolay…

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu