ÇEVİRİDÜNYA GÜNDEMİ

İngiliz prensin tuhaf şakası – The Guardian – Çeviri

Prens Philip’in sakallı seyirci için “şaka”sı: “Terörist mi o?”

Mattha Busby @matthabusby 31 Aralık 2017 The Guardian

Edinburg Dükü Prens Philip, Pazar günü Sandringham’da yürüyüşü esnasında halk arasından sakallı birini işaret ederek “Terörist mi o?” şeklinde bir gaf yaptı.

Kraliçenin eşi olan Prens Philip (96) iddia edilen sözleri sarfettiğinde, kızı Prenses Anne ile birlikte kraliyet ailesinin yeni yıl arefesini geçirdiği Kuzey Norfolk’ta bulunan St Magdalene Kilisesindeki törene katılmak üzereydi.

Daily Mail ve The Sun gazetelerinin aktardığı ismi verilmeyen bir görgü tanığı şunları söyledi: “Adam eşi ve çocuğuyla beraberdi. Philip insanlara mutlu yıllar diliyordu. Sonra sakallı adamı fark etti. Komik bir şekilde onu işaret etti ve ‘Terörist mi o?’ diyerek kraliyet korumalarına döndü. Belli ki şaka yapıyordu ama bunu sakallı adamın duyacağı şekilde söyledi ve adam da şakayı oldukça komik buldu. Bence Philip duyulacağının da farkında olarak yaptı bunu.”

Dük, bu yıl kraliyet görevlerinden ayrıldı ancak öyle görünüyor ki provokatif sözlere olan düşkünlüğünü kaybetmemiş.

Çevirmen: Hüseyin Mecit BEŞİK

Çevirmenin notu: Yüzlerce yıldır dünya üzerinde haksız yere insan öldürmedikleri, terörize etmedikleri tek bir kara parçası kalmayan bir devletin yöneticisinin küstahça terörist şakası yapması akıl alır gibi değil.

Kaynak: https://www.theguardian.com/uk-news/2017/dec/31/is-that-a-terrorist-prince-philips-joke-about-bearded-bystander

Etiketler
Daha Fazla Göster

Çeviri Ekibi

Kalk Uyar Hareketi Çeviri ekibinde yer alan arkadaşlarımızın ortak çalışmalarıdır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: