ANALİZARAŞTIRMADENEMELERKUR'ANYAZILAR

ŞEHADET – NEBİ (A.S)’a “ARKADAŞ” OLABİLMEK – S. ÇİL

                   Ve Allah uğrunda üstün çaba sarf ederek gereği gibi mücadele edin; O (mesajını hayata taşımak için) sizi seçti; ve O  din   konusunda sizi zora koşmadı.(sizden tek isteği) atanız İbrahim’in inanç sistemine (tabi olmanız) O sizleri bundan önce de bu vahyin (gelişinden) sonrada MÜSLÜMAN olarak isimlendirdi ki, elçi sizin için ŞAHİT –model ve tanık- olsun sizde , insanlık için iyi bir ŞAHİTLER –model ve tanıklar-  olasınız………………..22/Hac 78
.
                Karanlık bir gecenin uzamasına Razı olmayan bir İradenin, yeryüzünde bu karanlıktan rahatsızlık duyan bir iradeyle iletişime geçmesiyle başlamıştır;  bir kulun Şehadeti ile Rabbi’nin insanlığa son müdahalesi.
.
                Çağının sorunlarına çözüm arayan ve bunun için gecesini gündüzüne katan, mızmızlanmayı  şikayeti değil, çözüm üretmek ve insanlığın özgürlüğü  için kafa yoran bir “ADAM”ın hikayesidir; Muhammed as.
.
         Muhammed a.s anlamak istiyorsan, öncelikle ortak bir noktada buluşmalısın. O’nu ölçmelisin, değerlendirmelisin ve insanlık noktasında birleşmelisin onunla… Bir hareket adamı olarak, bir önder olarak , bir dava adamı olarak buluşmalısın onunla, eğer bir insan olarak O’nu  içine sindirebildinse  şimdi ona inanma ve  çağına taşıma zamanın gelmiştir.
.
                 Şahitlik yürüyüşünün ilk adımıdır HİRA; Eğer Muhammed a.s ‘ın örnekliğini cidden inanıyorsan; sen ey Muhammed ‘in şahitliğini gününe taşımak isteyen  sorumluluk sahibi “ŞAHİT İNSAN”!  bunun için yapman gereken; ona arkadaş olup bu kutlu yürüyüşe sende Hıra’dan başlamalısın, orada zihni altyapını hazırlayıp , yaratılış amacını gerçekleştirmek için kafa yormalısın, yani ; Allah’lı bir hayatın ve  Allah’lı bir okuyuşun kapısını “Hıra’nda açmalısın….
.
                  Ve; ….yürümelisin Vahyin çizdiği bu yol üzerinde, eğilmeden bükülmeden, Muhammed a.s gibi yürümelisin, ona dost olarak arkadaş olarak. Hedefin olmalı, hedefli olmalısın….
.
                   Ey Şahit!
                “ Oku yaratan Rabbin adına” !
.
                   Oku Rabbin adıyla!  Hitabının muhatabı olacak ve bu karanlık çağı seni yaratan Rabbinin adıyla okuyacaksın, okuyacaksın ve eşyanın hakikatini Rabbinin gör dediği yerden göreceksin. Her şey yerli yerine oturacak, direnenleri göreceksin bu “vahiyle okuma” biçimine, bileceksin ki;  yeniden “okumaya” direnenler, statükodan beslenenler; mevcudun “efendileri” olanlardır. Bu tipler zihnini Rabbin okutmasına tabii etmeyenler nefsini putlaştırarak müstağnileşenlerdir…….
.
                 “Bilinçli ol”!
                  Ey şahit! Bu yola koyuldunsa eğer;
                  Sen ağır bir  yük yükleneceksin!
                “ Kendini hazırla”!.
.
Ey sorumluluk sahibi insan, geceleri Rabbinle baş başa kal, çıkar aradan tüm dünyevi meşakkatleri ve zihnini temizle, ruhi ve zihni donanımını artır. Çünkü sen artık ağır bir yük ile yüklendin. Bunu taşımak için güçlü bir “irade”ye ve ilmi bir donanıma sahip olmalısın…..
.
                   Ey Şahit!
Donanımını tamamladınsa artık çekinme hiçbir şeyden; Allah seninle, Muhammed a.s da şahidin;
.
                 “Kalk ve uyar”!
.
                  Artık sabah aralandı, geceyi bitirmek için, zamanın öldürdüğü gönülleri diriltmek için, vahyin soluğu ile dik mezarları uyar! Zorluklar seni bekliyor sakın yılma ve müstekbirlere boyun eğme! Şahsiyetini zedeleyecek tüm şaibeli ortamlardan uzak dur!  Görünümünle ve şahsiyetinle sen artık temsil noktasındasın. Dikkat et! Dik dur ve Allah’tan başka yardımcılar edinme!
.
                     Ey şahit!
                    “Duy”!
                     Etrafını dinle!..Duy topraktan gelen Çocukların sesini, gör suçsuz yere öldürülenleri, aç bırakılanları,köleleştirilenleri. Duy ey insan! için yansın, gözlerin aksın ve  tüm mazlum çocukların ellerini tutsun ellerin ki; gelecek onlar için yaşanılır olsun. Ve böylelikle şahit olasın zamanın tüm zulümlerine direnerek! Öldürülenlere, aç bırakılanlara yardım et ama  asıl suçluları unutma! aç bırakanları ve öldürenleri de ifşa et. Bu uğurda şahit ol şehit ol!
.
                       Ey şahit !
                      “Yücelikte eşsiz Rabbin adına hareket et!”
                       Yücelikte eşsiz Rabbin adına hareket ettiğinin bilincinde olmalısın, amacın fıtratın amacı olmalı ve tüm benliğini Rabbine adamalısın. Tüm birikimlerinin Rabbinin bir emaneti olduğunu bilmeli ve Rabbin adına insanlarla paylaşmalısın. Konumun ne olursa olsun bulunduğun yerde Müslüman’ca duruşunu sergilemelisin ki konumunun ve emanetlerin Şahidi olasın…….
.
                        Ey şahit!
                      “Unutma”! 
                       Sen insansın; zaaflarınla, imkanlarınla, becerilerinle, hatalarınla insan! Sakın bunu unutma! Melek olmaya çalışma!  Unutma Arkadaşın Muhammed’de bir insandı ama seçilmiş çok özel bir insan. Sende özel ve orijinal ol. Bu bilinçle hareket et ki, arkadaşın Muhammed’in insanlığına “Şahit” olasın. Yapmacık olma, gölge olma Allah seni tek yarattı ve seninde yeryüzünde varlığın anlamlı olsun başkası değil ,gösterişçi değil; Şahit ol ki Kuran ayetleri sende dirilsin……..
.
                      Ey Şahit!
                      Zor zamanlar göreceksin yorulacaksın, dövüleceksin, kovulacaksın bunlara hazırlıklı ol.  Tüm bu zor zamanlarda yanında biri olacak, o seni asla terk etmez , sen O’nu terk etmediğin müddetçe. Zorluklara direnirsen O sana imkânlar bahşedecek her zorluktan sonra ve sen buna Şahit olacaksın!  Üzülme! O’nu gündeminde tut! Şahit ol Rabbinin nimetlerine…..sabredersen Şahit olacaksın ömrünün bir yerinde.
.
                    Ey şahit!
                  “Diren”!
                   Kurtulmak isteyenlere Şahit ol!
                   Zamanı tutma ellerinde, yüreğine koyma geçenleri, o sana değil sen ona müdahil ol ki “Özgürlüğün” tadına varasın ve zamanın Şahidi olasın!  Hakkı taşı asrına, direnerek zulme; ve adaletin Şahidi ol, ıslah ederek toplumunu Adalet’le….
.
                   Ey şahit!
                  “Sakin ol”!
                   Acele etme….Aklın, kalbin, bedenin senkronize olsun.. Heyecanını aklınla, aklını vahiyle kılavuzla Arkadaşın Muhammed a.s. gibi. İlkeler odaklı çalış, kişiler ve olaylar geçicidir bunlara takılma…şımarma, nefsini ön plana çıkarma ,istiğfarı unutma! sen değil inandığın değerler hakim olsun dünyana ve toplumuna…Tüm inandığın değerlere Şahit Ol!
.
                    “Tasdik et”!
                      Ve sen ey kardeşim, Koş ! her nerede isen koş! şehrin taa diğer yanından, bulunduğun camiadan, mekandan, guruptan , cemaatten koş  ve hakikate şahitlik için destekle Kuranın talebelerini, Resul’e arkadaşlık edenleri sende destekle!  Sakın geri durma! Ve deki Ey kavmim! bu kardeşlerim doğru söylüyorlar bunlara uyun!  Bunlara uyun! Getirdiği mesaja uyun!
.
Sözün özü ;
Şehitlik mi istiyorsun ;
“Dinle” !
.
Şahadet: NEBİ’ye arkadaş olup, kur’anın yolunu takip etmen ve çağına,  Nebi a.s gibi; kuranın pratiğini /ahlakını göstermendir.

Sebahattin ÇİL

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu