DENEMELERPODCAST

Sınavlar Bağlamında Ebeveyn Kabusu


Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

Başarının yolu, başarısız denemelerdir.

Bunu geç öğrendik.

Toplum da acımasız bu konuda. Başarı üretmediğin her adımında kınıyor seni ailen, çevren…

“Azimle devam et, yaparsın” demek yerine “bak, sınavı kazanmazsan var ya, seni şöyle yaparım, şu ustaya gönderirim, evlendiririm” gibi kestirme ama moral bozucu söylemleri tercih ettiler.

Oysa bu gibi ifadeler, kalpte derin yaralar açıyor. Çocuk daha sonra başarı gösterse bile bu derin yaraların izini taşıyor.

Ben hatırlıyorum, birisi yaptığım net sayısını sormuştu, ben de söyledim. Verdiği cevap şu: “Bu netle bir şey olmaz!” Halbuki, daha yolun başındaydım. O cümle öylece kalmış zihnimde. O cümleden sonra motive edici şeyler gelmedi tabi.

Bir arkadaşımın babasının meşhur sözü idi: “100 alan öğrencinin de iki eli, iki gözü var, o alıyorsa sen niye alamıyorsun?”

İşte bu cümle motive edici değil. Tam tersi moral bozucu. Can sıkıcı. Bunu söyleyen babaya, “baba sen başarının neresindesin” demek gerek aslında.

Birisi daha anlatmıştı. Kpss sürecinde, hassas ve kaygılı iken ebeveynin kurduğu cümle: “Bak kazanmazsan sana şu yerde bir dükkan açarız dükkana bakarsın, ona göre….”

Ey ebeveyn, bunu şimdi söyleme! Sınav sonucunu bekle, bilakis kazanamadığı zaman da güzelce söyle. Sen çocuğunun beynine o an “kazanamama” sinyalleri gönderiyorsun farkında mısın? Kaygısı daha da büyüyor. Zihni derin düşüncelere dalıyor acaba kaybedersem nasıl olur tarzında ve çocuk probleme odaklanamıyor. İyi niyetle söylediğin cümle zamansız olduğu için zehir etkisi yapıyor!

Yarışma esnasında olan birine “Nasılsın, iyi misin?” dendiğini düşünün. Bu iyi niyetli cümle bile zamansız olduğu için kötülük olacak. Sana cevap vermek için bakması bile ona zaman kaybıdır. İşte çocuğa bu süreçte söylenen moral bozucu cümleler daha kötü sonuçlar doğurur.

Özellikle ders çalışma sürecinde veliler buna dikkat etmeli. Başarısızlık anında hemen moral bozucu cümle yağmuru yağmamalı. Çocuğun azmini besleyecek cümleler kurulmalı.

Başarı öyle hemen olacak şey mi?

Hangi öğrenci çalışmadan deneme netlerini ful yapmış? Her öğrencinin seviyesi ve kapasitesi aynı mı?

Çocuğuna sabırla, kararlılıkla çalışmalarına devam etmesini, başarısızlıklarını fırsat bilip üstüne gitmesini (güzelce ama) telkin etmelisin ey ebeveyn. Başarısızlık hallerini başarıya doğru birer merdiven basamağı olarak görmek gerek.

Çocuğunu elbette takip edeceksin. Disiplinin olsun ama gardiyanlık edasıyla değil.

Çocuk anlasın ki sen ona desteksin, cellat değilsin.

“Ne güzel, yanlışların ortada duruyor, onlara odaklan ve onlara yönelik çaba sarfet ya da bir daha o yolu deneme. Başka bir yol bul.” diyerek yol göster veya varsa bildiğin başarı örneklerini ona dokundurmadan anlat.

Disiplinli ol ama çocuğun kalbini paramparça etmeden!

Konu uzun ve başka boyutları var. Ben nokta atışı yapmak istedim. Anne baba olmak sadece çocuğu biyolojik olarak doğurmak ve büyütmek değil. En önemlisi sevmek ve sevgiyi belli etmek. Sonra da yaş durumuna göre bütüncül ilgilenmek. Selam ve dua ile…

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx