GÜNDEMPODCASTRÖPORTAJTÜRKİYE GÜNDEMİ

Karne Sevinci veya Terapisi

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

7. Sınıf öğrencisi Ali ile üç farklı senaryoyu konuştuk, Yukarıdaki spotify dinletisinde. Eğlenceli bir röportaj oldu dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

1- Karneleri çok iyi ise abartmayın. Ona, çalışmasının bir karşılığı olduğunu söyleyin. Aşırı övmeyin. Düzenli çalışmaya devam ederse hayatının her alanında karşılığını er geç alacağını söyleyin. Başını okşayın, sarılın.

2- Karneleri ortalama seviyede ise başınızı kaldırıp topluma bakın. Çoğunluk böyle. Ona az ama devamlı çalışmayı öğretin. Siz de öğrenin ki sizden görerek yapsın. Bazı düzenlemeler yapmak gerektiğini bilin. Başını okşayın, sarılın.

3- Karneleri kötüyse… Durun, bekleyin! Önce başını okşayın, sarılın. 3 dakikayı geçmeyen kısa bir nasihat hazırlayın. Nasihatiniz öfke dolu olmasın. Nasihatinizin en başına kendi yaptığınız hataların sonucunun bu karne olduğunu bildiren bir not olsun. Çocuğunuza okumasanız da olur bu notu. Tekrar başını okşayın ve sarılın. Az ama devamlı çalışmayı öğrenebileceği birisini bulun. Bu ders bedavadır. Bu dersi alması için lütfen birisini bulun. Bunu yapabilmesi için de kendinize kontrol görevi verin. Biliyorum ilk siz savsaklayacaksınız bu görevi. Kendinize söz verin ve çocuğunuzun az ama devamlı çalışmasının takibini yapacağınıza dair. Tekrar başını okşayın ve sarılın.

***

Bu arada bir hatıram ile bitireyim.

Geçen gün rahmetli babamın evraklarından bazıları lazım oldu. Arada çok daha düzenli bir dosya gördüm. 36 yıl önce orta birinci sınıftayken ve diğer sınıflardayken aldığım teşekkür belgelerini gördüm. Özenle saklamış. Sevgisini ve verdiği değeri her zaman belli edemez anne babalar ama emin olun çok değer verirler, veriyoruz. Şimdi bu gördüğüm şey beni çok mutlu etti. Bir yandan da o günlerde biraz daha başımın okşanması ve sarılması kalsaydı hatıramda diyorum. Yaşadıkları devirden onları yargılayacak değilim.

***

Anne babalar…

Önce kendinizi yargılayın emin olun çocuğunuza sıra gelene kadar sorunlar çözülecektir.

Şu tatil kelimesinden hiç hoşlanmıyorum ama olsun, iyi tatiller :))

Mustafa UYSAL

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx