DENEMELER

Allah’ın Adını Her Fırsatta Anmalı Değil Miyiz?

Spotify’da dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

1

Bazı iyi insanlara bakıyorum nerdeyse Allah’ın adını anmamak için çaba sarf ediyorlar sanki…

Oysa ki Allah’ın adı her daim, her alanda her durumda, her fırsatta anılmalı. Tabi övgü ile, yücelterek… Kanaatimce Müminler böyle yapmalı. Bunu yapan kardeşimin bir paylaşımı olursa ben de hemen paylaşıyorum severek..

Küresel sekülerizmin/inkarın pompalandığı bu çağda mümin insan, fırsat oluştuğu her durumda özellikle Allah’ı anmalı. O’nu gündem etmenin minicik fırsatını bile kaçırmamalı. Yazık bu çağın insanına zira..

Mesela geçenlerde bir öğrencim muhteşem bir gökyüzü görseli paylaşmıştı. “Keşke bu güzel gökyüzünün sahibini/yaratıcısını da ansaydın” tavsiyesi yaptım.

Üç günlük dünyada var oluşumuzun asıl gayesi Allah’ı bilmek, O’nu tanımak, O’nu sevmek, adını yüceltmek, O’na hamdetmek ve en nihayet emirlerine göre yaşamaktır. Dünyevi geçimlik için yapılanlar amaç değildir, sadece gereklidir o kadar.

2

Objektiflik adına Allah’ın adını anmama, O’nu yüceltmeme, O’na hamdetmeme hali, gaflet halidir. Yeri geldiğinde açıktan olanı kastediyorum. Gizlenecek saklanacak bir şey değil zira…

Bu gaflet halinin sağdan yanaşma gerekçesi şu olabilir: Bu işi gizli yapmak, riyasız yapmak en iyisi algısı. Bu doğru bir algı değil. Şeytani kısaca.

Zira şu an popüler olan inkar, güzel gösterilen inkar, pasif hale getirilmeye çalışılan Allah inancıdır. Bundan dolayı eşkere (açıktan) yapmak gerektiği kanaatindeyim. Ha bir de bazı münafık tipler bu durumu kullanıyor diye bundan vazgeçmek de kanaatimce caiz değil.

Koskoca bir inkar buzdağısı var bu çağın. Onu eritmek için hohlaman gerekiyor. Onu bile ihmal ediyorsun objektiflik adına, kimse neye inandığımı bilmesin adına. Doğru değil. Eğer kalbinde iman ateşi varsa insanlar onu bilsin görsün, ola ki biri o közden almak ister.

Nice gafil ruhlar çağın otomatik şekillendirdiği ruhlardır. Onlara karşı özgüvenle kalbinde yanan iman ateşini ortaya koymalısın. Kendilerine yabancılaşan bu ruhlara iyilik yapmak istemez misin?

“Öyleyse Büyük olan Rabbinin ismini yücelt.” (Hakka:52)

“O halde Azim Rabb’inin adını tesbih et.” (Vakıa:96)

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx