DENEMELER

Rahmet Beklentisi ve Kurak Kış


Yağmurun Duası / Kulun Duası

Tedirgin ve ürkek, gökyüzüne bakıyoruz.
Kalbimiz titreyerek hava durumlarını kontrol ediyoruz.
Günlük, haftalık, 15 günlük hava durumlarına göz gezdiriyoruz umutla.
Sonra umudumuzu kurak toprağa düşürüyoruz…
Kanatlarımız kırılıyor.

Ocak ayının güneşini gördükçe içimiz daralıyor. Oysa güneş sevinç getirirdi bize.
Gün ortasında güneşli bir gök ve serin bir hava… Soğuk olmalıydı, yerler ıslak ve üstümüzde rahmet bulutları olmalıydı, diyoruz birbirimize. Kendi aramızda bile konuşurken ürpertilerimizi saklıyoruz. Böyle olmamalıydı, diyoruz. Eski kış fotoğraflarımıza bakıyoruz. Bazen karşımıza çıkıyor, birkaç yıl önce aynı gün, dizlerimize kadar kara batmış fotoğraflarımız… Böyle giderse, diye konuşmaya başlayanları susturuyoruz. “Rahmanın işine karışılmaz…”

Umudumuzu kesmiyoruz Rabbim. Senden umudumuzu kesmiyoruz.
Allah’tan umudunu ancak gerçeği örtenler ve yoldan sapmış olanlar keser.
Rahmetinin kesintisiz olduğunu biliyoruz. İnsanlar umudunu kesmişken rahmetini yaydığını biliyoruz.
Biz aciz varlıklarınız. Göğe bakıyoruz. Göğe bakmak bizim en büyük acizliğimiz. Bu bakışlarımızı rahmetinin vesilesi say Rabbim. Kış güneşinin ışıltısıyla elleri soğuyan ve fakat yüreği yanan kullarına bulutların arasından rahmetini müjdele.

Milyonlarca insanın karmaşa içinde göğe bakamadığını biliyorum kentlerde. Biliyorsun, göğüslerinin içinde mavi bir gök var. Her insanın içine mavi bir gök bırakan da sensin. Göğe bakmayı unuttuklarını düşünüyoruz bazen insanların, biz insanlar. Her şeyi hakkıyla bilirsin ki öyle değil. Her sine de uçsuz bucaksız bir gökyüzü var ve nihayetinde sana açılıyor gözlerini kapattıklarında.

Affet…
Yağmurun duasına değil bizim duamıza, bizim çağrımıza kulak ver.
Belki biz zalimlere temas etmek istemez. Yine de bizim çağrımıza…
Biz ki senin dilemen sonucu dilemeye ve iradeye kavuştuk. İmtihan edilen biziz, öyleyse bizim çağrımız değerlidir katında.

En çetin ve bereketli kışlarda bile yüreğimizde kuru yerler kaldığını da unutmadık Allah’ım. Biz nankörlük de ederiz, bundan geri de döneriz… Bizi bilirsin. Bizi bilirsin, aceleci, nankör, hatta müstağni, kibirli, kendini bilmez, had tanımaz olabiliyoruz. Yine bilirsin Allah’ım biz, samimiyetle pişman olup, ihlasla sana yönelir, kulluğumuzu sana has kılarız. Bizden umudunu kesmediğini biliyoruz her doğan insanla birlikte. Bize rahmetini…

Rahmetindir bizi ayakta tutan.
Yine de biz merhametli değiliz. Değiliz işte birbirimize karşı. Merhametsiz kullarının merhamet istemesinden daha kötü ne olabilir? Fakat yine de Rahman Rahim olan senden başka kime gidelim? Haşa, gidebilir miyiz?

Her canlı şeyin sudan yaratıldığını biliyoruz. Bizi sudan yaratan ve bizi suya muhtac eden sensin. Şimdi bizi susuz bırakır mısın? Bırakma Allah’ım. Toz toprak içinde kupkuru kalmış taşlara çevirme yurdumuzuı. Bize bulutlarını gönder. Bize rahmetini, gazabını taşımamış bulutlarınla gönder.

Bir beyaz örtüye uyanalım, gözlerimiz, gönüllerimiz bembeyaz olsun rahmetinle. Dağlarımız, topraklarımız, tarlalarımız, barajlarımız bekler gökten gelecek müjdeyi. Utandım, yüzüm varmadı demeye ama en çok biz kulların bekliyoruz gökten inecek ve hayat verecek suyu.

Bir yağmur gibi indirip de ölü zihinleri dirilttiğin vahiyden yüz çevirmiş olsak da bedenlerimizi yağmurunla dirilt. Dirilt ki, vahiyle de ıslanacak gönüller var daha.

Çağrılarımızı işiten sadece sensin. Sağırlara seslenecek takatimiz kalmadı.
Senden, gökten gelecek, bereketli, afetsiz, hanelerimizi, topraklarımızı şenlendirecek yeryüzünü ve çocuklarımızı sevince gark edecek rahmetini istiyoruz.

Şura 42/28: O, insanlar ümitsizliğe düştükten sonra yağmuru yağdıran ve rahmetini yayandır. Ve O, gerçek gözeticidir, övgüye değer yegane varlıktır.

Mustafa Uysal

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

3 2 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx