YAZILAR

Sürekli Dindarları Ta’n Ederek Avunmak

Bazılarının varsa yoksa işi dindarların eksikliği, hataları, günahları. Kimisinin dindarlığı kültürel de olabilir, ama sürekli böylesini tan etmek üstün dindarlık değil yani. Dindarların elbette eleştirilecek yönleri var. Ama sürekli onları gündemde tutup çamur at tutmazsa izi kalır mantığı ile yaftalamalar bu kardeşleri aşırı tatmin ediyor. Ama nedense kendileri dindar olma yolunda değiller.

Hem sanki kendileri imtihanda değillermiş gibi.

Kendilerinin hesabını tutan kiramen katibin (değerli yazıcılar) yokmuş gibi.
Oysa Allah herkesin Rabbi/ilahı ve herkesi imtihan ediyor. Ölçü de Kur’anî takva. Bütüncül bir şekilde Kur’an’ın insanı olmak.

“Günahkar dindarları en çok eleştiren en çok takvalıdır”, diye bir şey okumadım kitaplarda.

İman sadece dille söylenen şey değildir kalpte öyle mayalanır ki, kişi zaten bunu saklayamaz. Sürekli ta’n etme değil salih amel ve ibadet üretir o kalp son nefese kadar. (Ta’n edenlerde pek göremiyoruz sanki)

Günahkar dindarları sürekli eleştirerek tatminlik sağlamaz hakiki iman ehli. Islahat için çaba harcar. Kendi nefsini unutmadan.

Kur’an’ı ve nebevî sünneti imtihan dünyasında bütüncül rehber edinmeyen dürüstlüğüne bence güvenmemeli. Ki hakiki dürüst olup olmadığını en iyi Allah bilir. Allah Kur’an’da sadece dürüstlüğü yazmamış. Bu da ayrı bir konu.

Anahtar kelime: Teslimiyet/Kulluk

Haydi bakalım. Geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Risk alan alsın.

Bir kardeşimizin konu ile ilgili bana gönderdiği bir ayeti de sizle paylaşmak istiyorum:

“Siz kendinizi unutarak diğer insanlara iyilik yapmayı ve erdemli olmayı mı emredersiniz, hem de Allah’ın kitabını okuyup durduğunuz halde, siz hiç aklınızı kullanmaz mısınız?” (Bakara:44)

(Sürekli dindarları ta’n edenler Allah’ın kitabını hakkıyla okuyorlar mı o da ayrı bir mesele)

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Nazif
Nazif
8 ay önce

kaleminize sağlık üstadım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx