GÜNDEM

Kurban ve Afrika

2015 yılından bu yana pandemi dönemi hariç Afrika ülkelerine kurban emanetleri ulaştırdım. Kurban vesilesi ile oraları gördüm. Birçok şey kattı bana. Ülkemdeki imkanların ne boyutta olduğunu daha iyi anladım evvela. Oradaki kardeşlerimizin ise nasıl da sömürüldüğünü, istikrarsızlaştırıldığını farkettim. Devletleri fakir, orduları güçsüz, insanların ekseri eğitimden mahrum. Daha da önemlisi suya ulaşma sıkıntıları var. Okul problemleri var. Mesela Uganda’da devlete ait okul sayısı nerdeyse %20 deniyordu. Bununla beraber alt yapı eksikliği şehirlerin çoğunda mevcut. Başkent olan şehirler az biraz derli toplu. Sudan’da başkentin kenar mahallerinde mesela kaldırım yok, çöp konteynırı yok.

Aklıma hızlıca gelen gözlemlerimi yazıyorum. Afrika gerçekten çökertilmiş. Kendi başına ayakta durma istidadı yok edilmiş ve ardından sömürülmüş. Sonra da bunlar kendi kendini yönetemiyor diye işgal edilmiş. Daha sonraları sözde bağımsızlıklar elde edilmiş ama ne çare… Bunca sömürüden sonra başa gelen içerdekiler bile ya sömürgenin talebesi ya da zalim diktatör biri…

Bu nedenle değerli kardeşlerim Afrika’nın işi gerçekten zor. Ayağa kalkması zaman alacak. Bizlerin yardım kuruluşları olarak (örneğin temsilcisi olduğum yardımeli) orada olması çok önemli. Zira bizler sadece oraya senede bir kere kurban için gitmiyoruz. Kurban ilk adım oldu. Ardından Sudan’da yetimhane, Somali’de kadın-çocuk hastanesi, düzenli aylık gönderilen kardeş aileler, Moritanya’da yetimhane çalışmaları, Pakistan’da köy… Bu gibi kalıcı projelere imza atıldı. Uygulandı. Bunlar hep kurbanın bereketi.

Bu sene de inşallah Moritanya’ya gideceğim. Oradaki kardeşlerimizi göreceğiz ve onlara yıl boyu rahatça elde edemedikleri etlerden hisse vereceğiz. Şehirden uzak yerlerde buzdolabı yok. Etleri güneşte kurutuyorlar ve yıl boyu böyle saklıyorlar. Tabi yıl boyu ellerinde olursa. Elhamdulillah ki infak ibadeti kurumsal bir organizasyonla ortaya konuyor. Bu vesile ile uzak diyarlara ellerimiz uzanıyor.

Elbette yakınımıza da bakacağız ve bakıyoruz. Şanlıurfa’da da kurban kesimimiz olacaktır. İnşaallah 300 aileye et hissesi ulaştıracak gönüllü ekiplerimiz. Dileyen buraya da oraya da emanetini ulaştırabilir.

Kurban kelime olarak “yakınlaştıran” demektir. Tabi ki Allah’a yakın olmaktır niyet. Asıl olan niyettir. Bu imkanların mutlak sahibinin biz olmadığının bir pratiğidir kurban, hak sahipleriyle paylaşılarak. Muhteşem bir nebevi uygulamadır. Elinde olanı halis niyetle halkla paylaş ve böylece Hakk’a yaklaş. Olay bu.. Selam ve dua ile…

İrtibat: 05438628280
Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx