YAZILAR

Korku, Özgürlük, Hakk

Düşünce özgürlüğü ve konuşma özgürlüğü insanın en temel hakkıdır.

Evvela Allah bu hakkı tanır. Zira veren O’dur. Kendisini inkar edenin rızkını kesmez. Zulüm üretmediği sürece helak etmez. Ki zulüm geniş bir kavramdır. Sadece birine tokat atmak değildir.

Bu arada insanın düşünme, konuşma, reddetme, tasdik etme özgürlüğüne ket vuranlar Allah’a bir anlamda itiraz etmiş olurlar. Allah’a karşı gelmiş olurlar.

Fikirler, fikirlerle savuşturulmalı. Aksi zorbalık olur. Fikir ise etraflıca inceleme sonucu oluşan bir değerlendirmedir. Bazen bilgi gerekir, bazen düşünme gerekir. Fikri olgunlaştırmak için hatta zaman bile gerekebilir.

Tarafgirlik edası fikir oluşturmaya engeldir. Zira onun için oluşmuş kalıplar vardır ve bu kalıplar etraflıca, analitik yaklaşmasını engeller.

Yüce Allah kullarına der ki: “Yalnız benden korkun”. Aslında bu ifadenin başka bir çeşit anlama biçimi şudur: “Kişilerden, kurumlardan değil yalnız benden korkun”..

Başka bir ayette, sizin de onların da rızkını biz veriyoruz,der Yüce Rabbimiz. İnsanı en çok korkutan şey rızkının elinden alınmasıdır. Aslında bu da güçlü bir imanla aşılır. İnsan eğer bu korku ile yaşarsa karnının tok olmasının bir anlamı olmaz. Korkunun esareti altında yaşamak, insanın insan olma potansiyellerini dondurur. Her şey anlamsız olur. O tedirginlik onu sürekli sıkar. Hayatın tadına varamaz. Zira insan araştıran, sorgulayan, yeri gelince itiraz eden, yeri gelince doğru gördüğünü destekleyen bir varlıktır. Tüm bunlardan mahrum olur. Hatta bir zaman sonra düşünme, sorgulama, itiraz etme ve sair özellikleri anlamsız gereksiz bulur. Zira korku onun dünyasını daraltmıştır.

Bu değerli eylemleri pratiğe dökmediği zaman insanlık seviyesine zaten çıkmış olamaz. Bu hazzı alamaz. Kaldığı seviye beşer seviyesidir. Yani mide ve aşağısı. Allah azze ve celle kitap ve elçi göndermiş ki, yarattığı beşer kulları insan seviyesine çıksın. Hakkı, adaleti, merhameti topluma hakim kılsın. Zalimlerle hesaplaşsın. İlahi değerleri çevresine tebliğ etsin, anlatsın, kendisi yaşasın vs… Yoksa zaten biyolojik varlıkta hayvanlarla benzeriz. Farkımız olmalı ama değil mi?

Ancak görünen manzara şu ki, insan kendisine yüklenen yapay korkularla asli vazifesini unutmaya yüz tutmuş. Hakkı söyleme iradesi dumura uğramış, rızık endişesi basiretini bağlamış. İnsan bir yere kadar rızkını korumalı elbette ama hakkı çiğneme pahasına değil. Özgğrlüğünü çiğnetme pahasına değil…

Said Nursi demişti: Ekmeksiz yaşarım ama hürriyetsiz asla…

Bu söz elbette ki ekmeğin değerini düşürmez ama kasıt hürriyete vurgu yapmaktır. Birileri tarafından oluşturulmuş algıların esiri olmak, rızık endişesi, çevre baskısı, devlet ya da benzeri güçlerin/kişilerin yarı tanrı pozisyonu etkisinde kalmak asıl hapis olmak işte budur.

Söyler misiniz, Yusuf mu hapisti Züleyha mı?

*

Tek olan Allah’a kulluğun insana kazandırdığı en önemli değer özgürlüktür. Bu özgürlük ise hakkın hizmetinde olur ancak…

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx