YAZILAR

Zekeriya (as) Niçin Evlat İstiyor?

Bismillah

“Doğrusu ben, arkamdan iş başına geçecek olan yakınlarımdan endişe ediyorum; karım da kısırdır. Tarafından bana yerimi alacak bir halef ver; o, Ya‘kūb hânedanına da vâris olsun; rabbim, onu rızana erdir!” /Meryem:5-6

    Zekeriya peygamber kendisinden sonra İslam davasını omuzlayacak bir nesil arayışı içinde. Çevresinde bu davaya ihanet edenlere ve sözünün dinlenmemesine karşılık, yaşlı ve eşi kısır olduğu halde dava yerde kalmasın diye bir “veli-dost/yakın” istemektedir.

    Bunun için yanan bir gönül ile sessizce yalvararak (hafiyen) Allah’tan bir varis istemektedir. Ve sonunda yüce Allah razı olduğu varisi nasip etmektedir.

    Biz bu işin neresindeyiz acaba? Bunu iyice sorgulamak gerek. Peygamber kıssalarının faydası bize bu şekilde dokunacak. Haksız mıyım?    

Biz de buradan hareketle alacağımız derslerle, İslam davasını miras bırakacak evlatlar yetiştirmeliyiz. Çocuklarımız bu kıvama gelsin diye dua etmeliyiz.

Sadece çocuklarımızı değil, bir nesil yetiştirme kaygısı ile gençlerle ilgilenmeliyiz. Risalet davasını artık nebiler değil biz mü’minler taşıyacağız.

Birlik ve beraberlik içinde güç olup nesillerimizi düzgün ve düzenli bir şekilde aktif rol alarak yetiştirme derdine düşmeliyiz. Zekeriya kıssasından kendimize çıkaracağımız çok dersler var.    

Evlatlarımız ve gençlerimiz Allah yolunda bizim için yardımcılar olmalıdır (ensarullah). Bunun gayreti içinde olmalıyız.     

Bu arada bireyselcilik tuzağı ile müslüman nesil oluşturma çabamız kısır kalacaktır. Bunu da dipnot olarak düşmüş olayım.

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
5 1 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Perihan Taşdemir Taylı
Perihan Taşdemir Taylı
1 yıl önce

Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam, gayet güzel bir yazı… Takipteyiz inşaallah…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx