DENEMELER

Neden Üretken Bir Toplum Olamıyoruz?!

Birbirimizi yok yere çok kasmışız, dolayısıyla çok gerginiz, bir türlü relaks olamıyoruz. Sürekli tedirginiz. Bu nedenle düşünce ve icad konusunda üretken olamıyoruz.

  • Devlet milleti kasmış, germiş.
  • Farklı ırklar birbirini kasmış, germiş.
  • Farklı cemaatler birbirini kasmış, germiş.
  • Akrabalar birbirlerini kasmış, germiş.
  • Kocalar eşlerine eziyet etmiş.
  • Ve dahası…

Kasıntı ve gerginlik diyorum ama siz yer yer zulüm anlayın.
Birbirimize tavırlarımız bu şekilde olunca bünyemiz sürekli güvenlik saikiyle hareket etmiş, kendimizi koruma güdüsüyle yani. Böyle olunca yer yer bizden olanların yaptığı haksızlıklara da göz yummuşuz. Birbirimizi öcü görmüşüz, göstermişler. Birbirimize çelme takmışız. Birbirimiz hakkında anti-propaganda yapmışız, yapmışlar. Hemen de inanmışız.

Geçmişten ders alabilirsek o zaman geçmişin bize bir faydası olur. Bizler birbirimizi kastıkça ve gerdikçe gücümüz azalıyor ve kendimizi geliştiremiyoruz. Böylece emperyalistlerin ağız suyunu daha da akıtmış oluyoruz. Müslümanlar toplumda güven tesis etmede öncü olmalı. Kapalı kutu içinde yaşamayı bırakmalı. İnsanlar arasında barış üreten, yapıcı bir unsur olmalı. İlahi bilinçten yoksun insanlar daha sıkıntılı oluyor. Onlara el uzatmalı. Komşusundan, mahallesinden, şehrinden başlamalı elbet.

Oysa ilahi bilinçle donanan insanlar daha geniş gönüllü ve daha sakin olur. Elbette zalime karşı da şedit olur. O da ilahi bilincin bir parçasıdır. Ama yine de içinde zalime karşı da olsa adalet duygusunu kaybetmez.

Tabi evvela en azından kendisine “müslüman” sıfatı veren gruplar birbirlerinin şerrinden emin olmalı. İddia düzeyinde kalmamalı bu etiket.

Hep birlikte ortak noktalarda buluşup insanca yaşamanın yollarını geliştirmeliyiz. Bu demek değil İslami duruşumuz flulaşsın, İslami ilkelerimizi yontalım, eritelim. Asla!

İnanın muhatabımıza güven vermenin en kestirme yolu nedir, biliyor musunuz? “Davamızda samimi ve kararlı olmak!” Muhatab, kararsız, ilkesiz, her an ne yapacağı belli olmayan kişilerden korkar.

Hasılı maddi ve manevi anlamda üretken olmamız için hem devlet bazında hem de toplum bazında güven hakim olmalı. Yakın tarih itibariyle toplum sürekli gergin halde idi. İnşaallah 21. yüzyıla daha güvenilir ve emin bir toplum olarak gireriz.

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
5 1 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx