DENEMELER

Nas Suresi Kalbimi Besliyor

“NAS SURESİ KALBİMİ BESLİYOR “

-Melikin’nas Sırrı ve Çağdaş Hannaslar/Vesvaslar-

Kaç gündür zihnimde olgunlaştırmaya çalışıyorum. Müslümanın siyaset felsefesi, nas suresindeki “melikin-nas” ibaresi ile başlar. Sonra da “kime yeryüzünde iktidar verirsek…..”* ibare ile tamamlanır.

Çoğu Müslüman bu anahtar ibarelerin farkında olmadığı için siyasette kendince farklı/sahte kutsallar üretebiliyor.

Oysa, İnsanların Meliki Allah’tır. Kendini geçici/sahte meliklere adamamalısın. Şayet bir kişi beşeri düzlemde “melik” olduysa o izafidir, geçicidir. Gerçek Melik olan Allah’ı dikkate alındığı oranda “meşru melik” olur. Nas’ın(insanların) fıtratına uygun hareket ettiği sürece “meşru melik” olma süreci devam eder.

Nas suresinde insanların Rabbi, Meliki, İlahı olan Allah Azze ve Celle’ye sığınıyoruz. Kimden? Hannas/Vesvas şeytanların şerrinden -insi ve cinni-. Biz insi şeytanlara odaklanırsak günümüze şöyle çevirebiliriz, medya spekülatörleri, her çeşit algı operatörleri, siyasi troller, ruhbanvari sınıflar, kapitalist reklamlar çağdaş hannaslara birer örnektir. İnsanların algıları ile oynayarak onları fıtri düzlemden saptırırlar. Gerçek ilaha olması gereken bağlılıklarını zedeleyip kendilerine bir çeşit kul/köle ederler. İnsanların Rabbi olan Allah’ın vahiy ve elçi göndermesinin temel nedeni yarattığı insanların özgürlüğünü korumaktır. Ancak gerçek anlamda iman edenler vahyin özgürlük korumasının altına girerler. Kulluk vizyonunu üstlenenler…

İşte bu nedenle sahih “iktidar bilinci” ile donanalım. Şahısperest ve izafi iktidarlara kendimizi kurban etmeyelim. Bilakis, biz özgür kullar olarak onları Melikin-nas’a yöneltmeliyiz. Biz onlara karşı ezik ve muhtaç değiliz. Onlar Melikinnas’a karşı sorumludurlar ve biz onlara daima bunu hatırlatmalıyız.

Beşeri düzlemde iktidar sahipleri iyi bilmeliler ki; tarih, aynı zamanda izafi iktidarlar çöplüğüdür.

  • Onlar ki, yeryüzünde kendilerini yerleştirir, iktidar sahibi kılarsak, dosdoğru namazı kılarlar, zekatı verirler, ma’rufu emrederler, münkerden sakındırırlar. Bütün işlerin sonu Allah’a aittir. (Hac:41)

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.
2 2 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx