SAĞLIK

Çocuklarımız inovasyon kavramını biliyor mu? Yada inovatif yetenekleri gelişiyor mu?

Çocuklarımıza “inovasyon” kavramını öğretmeliyiz. Yani “yeni fikir, icad ortaya koyma ya da mevcut olanı geliştirme”. Bu kavramın farkında olan çocuk çevresine boş gözlerle bakmaz ve devinim halinde olan bir beyne sahip olur.

Bu nedenle farklı inovasyon örneklerini tanıtmalıyız. Çevrede çok var. İlk adım iyi bir gözlemci olmaktır, farketmeyi başarmaktır.

Düşünen ve fikir üreten çocuklarımızın/gençlerimizin sayıları artmalı. Maddi ve manevi hayatımız bu şekilde gelişir ve anlam bulur.

İnsanların üretim zemininde mikrodan makroya her alanda “inovasyon” örneği mevcuttur. Çünkü işin ucunda doğal olarak ticari hedefler var. İnovasyon kavramının tanımında ticari bir hedefin olması vardır. Bu sebeple tarımdan uzaya kadar değişen ve gelişen aletler, makineler var.

Bunun da ötesinde Rabbimizin yarattığı tabiat da inovasyonu tetikleyecek alandır.

Ben öğrencilerime kavramı anlamalarını sağlamak için daha “basit ve hayatın içinde olan örnekler vererek kavramalarını sağlıyorum.

Mesela
– BİM gibi marketlerdeki bazı uygulamalar (kapının açılma biçimi ve ürünlerin raflara diziliş sırası, ışıklandırma vs.)

– Kale filelerinin inşaatlarda, merdiven boşluklarında güvenlik amaçlı kullanılması.

– Çöp konteynırlarının ayakla açılıp kapanan kapaklı halde olması.

– Çocuk spor ayakkabılarının bazılarının ışıklı üretilmesi. (ürün inovasyonu)

– Otobüslerin toplama merkezlerindeki serinleme sistemi ve klimalı kapalı durak uygulaması.

– bazı firmaların kırışmayan kumaş yapma çalışmaları.

Ve dahası….

Bu örneklerle çocuklar meseleyi kavrayınca kendileri de örnekler vermeye başlıyor. Biz de onlardan kendilerine ait özgün fikir üretmelerini bekliyoruz. Nitekim son derece özgün fikir üretiyorlar. Çünkü not kaygısı falan yok kendilerinde. Burası önemli.

Bunun için ilk adım olarak Yüce Rabbimizin yarattıklarını ve insanların icadlarını gözlemci ruhuyla incelemeleri gerektiğini ifade ediyoruz.

Unutmayalım ki bilim, Rabbimizin tabiat ayetlerinden ilham almaktadır. Bu nedenle bilimsel gelişmeler insanı asla materyalizme sevketmemelidir.

NOT: Ortaokullarda verilen teknoloji tasarım dersi çok önemli bir derstir. Bu makalenin konusu olan içerikler o dersin müfredatında var. Maalesef veliler bu dersin öneminin farkında değil.

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu