DENEMELERYAZILAR

EY KARDEŞ! PEYGAMBER ZAMANINDA YAŞASAYDIN DİNİ “KAFANA GÖRE” YAŞAR MIYDIN?! – Mustafa TOSUN

Hucurat Sûresinin ilk ayetleri olan;

1. Ey iman edenler! Allah’ın ve Peygamberinin önüne geçmeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

2. Ey iman edenler! Seslerinizi, Peygamber’in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber’e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider.

3. Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah’ın, gönüllerini takvâ (Allah’a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır.

Bu ayetleri yürekten inanarak okuyan bir kişi peygambere sadece bir postacı nazarıyla bakabilir mi? Ona yönelik duygu yüklü bir halet-i ruhiyeye girmez mi?

Dini anlamada ve kavramada, getirdiği Kur’an ile birlikte onun uygulamalarını yani sünneti dikkate almaz mı?

Ey kardeş! Peygamber zamanında yaşıyor olsaydın ona karşı tavrın duruşun nasıl olacaksa şimdi de öyle olsun. Peygamber zamanında yaşıyor olsaydın peygamberin uygulaması dışında başka şekilde dini yaşar mıydın? “Ben böyle anlıyorum dini, peygamber nasıl yaşıyorsa yaşasın” der miydin?!!!

O halde bugün de Kur’an’la peygamberi aynı anda referans alarak yaşa! Uydurma hadisleri bahane ederek sünneti yok sayma! Sünnet yaşanarak gelir, sözle taşınarak değil… Ki sözle gelen de vardır… 

Kur’an tek başına kalırsa bir kitap olur, ama Peygamberle birlikte ele alınırsa hayat rehberi olur. Çünkü Allah kitabı elçiyle gönderdi, tek bir kitap olarak gökten yere fırlatıp “kime denk gelirse o alsın okusun” demedi. Bir elçinin yaşamı üzerinde uygulanarak indi. O halde elçinin yaşamını asla gözardı etme. Üstelik Kur’an’da önceki elçilerin yaşamı neredeyse üçte birini oluşturuyor.

Ve kitap ile elçinin yaşamı arasındaki uyumun peşine düş.. Uydurma hadisler var diye hepsini toptan atma kolaycılığına kaçma… Bu uyumu yakalarken elbette akıl gücünü kullan, sadece hissiyatını değil…

Allahın selamı üzerine olsun…

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu