YAZILAR

KARI-KOCA İLİŞKİLERİ BAĞLAMINDA “KÜSTÜM” YASTIKLARI ÜZERİNDEN MEDENİYET ANALİZİ

Yüce Rabbimiz “Onlar size örtü, siz de onlara örtüsünüz” demişken karı-koca için,
bugün adeta karşılıklı savaş cephesi oluşturup her türlü mahremiyetler cephaneye dönüşüyor ve onlarla saldırılıyor. Bir sınır olmalı değil mi?

Hayır! Çekip gitmek değil çözüm! Çözüm, biraz geri çekilmek sadece. Yenilgiyi kabul etmek, yenmek demektir bu süreçte. Daha doğrusu muhatabı kazanmak demektir. Bu durumda gerçek yenilen şeytan olacaktır..
Rabbim zor durumda olan dostlarımıza genişlik versin..

“Allah Bir Yastıkta Kocatsın” deyimimizi bilirsiniz.
Eskiden gerçekten bir yastık vardı ve edilen duanın bir zemini vardı. Ama şimdi mimsiz (alçak)medeniyet her eve “küstüm” yastıkları koyarak hem aileyi hem medeniyetimizi hem de o güzelim deyimi tarumar etti aslında. Tabi ki verdiğim bu örnek aslında can yakıcı bir sembol. Alçak tek dünyalı medeniyetin başka araç ve gereçleri de var. Daha ortada küskünlük yokken bile yastıkları hazır. İşte medeniyet farkını buradan net görebilirsiniz. Medeniyetimizi taa neresinden vurmuşlar bizim. Görün.
Bence karı-kocalar tek yastığa geçsin. Böylece en azından medeniyet şuuru canlanır 🙂

Şiddete gelince,
Şiddet ile kadını veya çocuğu yönetmek ne kadar yanlış ise laf (dırdır) ile koca yönetmek o kadar yanlıştır. İki yanlış bir doğru etmez.
Yanlış yanlışı örtmez.
Yanlış ile yanlış savunulmaz.
İki yanlışı alt alta getirip toplasan da yan yana getirip çarpsan da hiçbir zaman doğru sonuç çıkmaz. O halde ne kalıyor geriye. Silgi…
Yanlışları silecek bir silgi.
Nedir o silgi? “Benim de hatalarım olabilir ” demek. Zaten kendi hatanı sildikçe otomatik olarak karşı tarafın hataları da silinecektir. Ama önemli olan kendi hatalarından silmeye başlamaktır.
Vesselâm.

Mustafa Tosun

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu