YAZILAR

Cehennem Ashabının İki Özelliği

Cehennem Ashabının İki Özelliği

ALLAH YOLUNU ÇAPRAŞIK GÖSTERMEK

الَّذِينَ يَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَيَبْغُونَهَا عِوَجًا وَهُم بِالآخِرَةِ كَافِرُونَ

Onlar ki, insanları Allah’ın yolundan çevirirler ve onu çapraşık, dolambaçlı göstermeye çabalarlar; üstelik onlar ahireti (de) inkar ederler!”
(A’raf:45)
**
İnsanları Allah’ın yolundan çevirmek, bu yolu çapraşık ve dolambaçlı göstermek öyle kaba kuvvetle yapılan bir iş değil dostlar. Kimileri iyi niyetli çabalarla hurafeler ekleyerek tahrif eder, kimileri çeştitli mantık oyunları ve felsefik salvolarla dini çelişkili göstermeye çalışırlar, eskiden buna zındıklık derlerdi, moderrn zamanlarda ise popüler çağın etkisinde kalarak oyun hamuruna çeviriyorlar dini…

Bunu yapanlar nefislerine ve önyargılarına dayalı akıllarını kullanıyorlar. Böyle yapanlar açıkça küfürlerini izhar edemiyorlar. Ama pasif etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar.

Onun için Allah’ın dinini basite alanlar ve insanları bu şekilde etkilemeye çalışanlar az bir suç işlemiş olmuyorlar.
Allah’ın dinini basite almak, zamanın ruhuna yenik düşerek kendini gösterir.

DİNLERİ OYUN VE EĞLENCE

الَّذِينَ اتَّخَذُواْ دِينَهُمْ لَهْوًا وَلَعِبًا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا فَالْيَوْمَ نَنسَاهُمْ كَمَا نَسُواْ لِقَاء يَوْمِهِمْ هَذَا وَمَا كَانُواْ بِآيَاتِنَا يَجْحَدُونَ

“O kimseler ki, dünya hayatına kapılıp eğlenceyi ve geçici zevkleri dinleri haline getirmişlerdi.” diye karşılık verecekler. (Ve Allah:) “Onlar bu (Hesap) gününün gelip çatacağını nasıl gözardı edip unuttular ve ayetlerimizi nasıl inkar ettilerse biz de bugün onları öyle gözardı edeceğiz” diyecek,” (A’raf:51)


Din demek aslında sadece dindarların namaz kılması, oruç tutması demek değildir. Din, yaşam tarzı demektir. Kime göre yaşadığın demektir. Neye/Kime itaat ederek hayatını yaşadığın demektir. 24 saat boyunca gündeminde, aklında, kalbinde baskın/hakim olan şey demektir. Kalbini yönlendiren saik demektir.

İşte cehenneme girecek olanların dinleri ile ilgili ifade “oyun-eğlence” şeklinde iki kelime ile özetleniyor. Bunlar İslam’ı da oyun ve eğlence şeklinde algılayıp alay edebiliyorlar, yahut kendi yaşam felsefeleri yani din’leri hazza dayalı, nefsin tatminliğine dayalı da diyebiliriz. Böyle bir din edinmenin doğal sonucu ise Allah’a kavuşmayı unutmaya başlamaktır. Allah’a kavuşmayı inanmış iseler de dünya hayatına dalmak insana onu unutturur. Bu durum hepimizin düşebileceği tuzak öyle değil mi??

Hayatının merkezine Allah’ı değil de heva hevesini koyarak yaşayanlar dünya hayatının aldatmasına karşın savunmasız kalacak ve elbette ki “eğlence ve oyunu” yani hazza dayalı hayat tarzı yani din edinecekler, vazgeçilmez görecekler…

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu