DENEMELERYAZILAR

Gençlere Mesaj – Mustafa Tosun

Gençler!

Dava sorumluluğu ve kulluk bilinci azaldıkça, bilin ki bunun yerini dünyevileşme dolduracaktır. Tam tersi de mümkündür. Kendimizi silkelemeliyiz ve ibadetlerimizi bu anlamda önemsemeliyiz. Nefislerimiz şayet aklımızı ve irademizi esir alırsa, bizi götüreceği yer hazcılıktır, meskenete uğratan rahatlıktır, konfordur.

Uyanık olun!

Geleceğinizi inşa ederken vahiyden kopmayın. Peygamberin yaşamını/siyerini asla unutmayın. Lise yıllarınızdaki saf ve temiz niyetleriniz, üniversite yıllarında kirlenmesin. Kendinizi yetiştirin, gelişin. Bu dünyanın türlü türlü imtihanları olacak ve para her imtihanı çözemeyecek, bunu bilin. Yürek yangınlarınız olacak ama para onu söndüremeyecek.

Dostlukların kıymetini bilin!

Bireyselci olmayın. Bu ve benzeri nasihatler altın değerindedir. Şimdi ucuza alın. Şayet şimdi almazsanız, ileride hayat bu nasihatleri size pahalıya aldıracaktır. Okumayı asla terketmeyin. Salih amel üretmeyi asla ihmal etmeyin. Başkasına mutlaka karşılıksız faydanız dokunsun, ama Allah adına. Bu lezzeti bilmeyen çok insan var. Kainat âyetlerinin güzelliği üzerinden Yüce Allah’ın üzerinizdeki nimetlerini daima anın ve mütevazi olun ve şakir olun. Vahiy, hem düşüncenizi hem de duygunuzu inşa etsin. Bunun için vahiyle aktif bir irtibatınız olsun.

Dava bilinci ile kendinizi hazırlayın ve öylece atılın hayata. “Boş bir zihin ve dolu bir mide en kötü kombinasyondur” der Aliya. Şu an boş zihinli ve bol paralı insanlar anlamsızlığın, toplumda ıslahatçı bir role sahip olamamanın ızdırabını yaşıyorlar. Bu manevi bir ızdıraptır. Birlik olmamız gerektiğini ve insanlığa ancak birlik olursak elle tutulur bir şeyler verebileceğimizi unutmayalım. Allah için canımızı, paramızı, vaktimizi harcamanın imkanını oluşturalım. Gelecek için de bunu planlayalım. Şahsiyet ve itaati dengeli olarak içinde barındıran biri topluma yararlı olmaya hazır demektir. Dava yolunda dökülenler zillete mahkumdurlar. Bunu aklınızdan asla çıkarmayın.

Mustafa Tosun

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: