DENEMELERYAZILAR

Gençlere Mesaj – Mustafa Tosun

Gençler!

Dava sorumluluğu ve kulluk bilinci azaldıkça, bilin ki bunun yerini dünyevileşme dolduracaktır. Tam tersi de mümkündür. Kendimizi silkelemeliyiz ve ibadetlerimizi bu anlamda önemsemeliyiz. Nefislerimiz şayet aklımızı ve irademizi esir alırsa, bizi götüreceği yer hazcılıktır, meskenete uğratan rahatlıktır, konfordur.

Uyanık olun!

Geleceğinizi inşa ederken vahiyden kopmayın. Peygamberin yaşamını/siyerini asla unutmayın. Lise yıllarınızdaki saf ve temiz niyetleriniz, üniversite yıllarında kirlenmesin. Kendinizi yetiştirin, gelişin. Bu dünyanın türlü türlü imtihanları olacak ve para her imtihanı çözemeyecek, bunu bilin. Yürek yangınlarınız olacak ama para onu söndüremeyecek.

Dostlukların kıymetini bilin!

Bireyselci olmayın. Bu ve benzeri nasihatler altın değerindedir. Şimdi ucuza alın. Şayet şimdi almazsanız, ileride hayat bu nasihatleri size pahalıya aldıracaktır. Okumayı asla terketmeyin. Salih amel üretmeyi asla ihmal etmeyin. Başkasına mutlaka karşılıksız faydanız dokunsun, ama Allah adına. Bu lezzeti bilmeyen çok insan var. Kainat âyetlerinin güzelliği üzerinden Yüce Allah’ın üzerinizdeki nimetlerini daima anın ve mütevazi olun ve şakir olun. Vahiy, hem düşüncenizi hem de duygunuzu inşa etsin. Bunun için vahiyle aktif bir irtibatınız olsun.

Dava bilinci ile kendinizi hazırlayın ve öylece atılın hayata. “Boş bir zihin ve dolu bir mide en kötü kombinasyondur” der Aliya. Şu an boş zihinli ve bol paralı insanlar anlamsızlığın, toplumda ıslahatçı bir role sahip olamamanın ızdırabını yaşıyorlar. Bu manevi bir ızdıraptır. Birlik olmamız gerektiğini ve insanlığa ancak birlik olursak elle tutulur bir şeyler verebileceğimizi unutmayalım. Allah için canımızı, paramızı, vaktimizi harcamanın imkanını oluşturalım. Gelecek için de bunu planlayalım. Şahsiyet ve itaati dengeli olarak içinde barındıran biri topluma yararlı olmaya hazır demektir. Dava yolunda dökülenler zillete mahkumdurlar. Bunu aklınızdan asla çıkarmayın.

Mustafa Tosun

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu