Bir Kardeşe Cevaben – Mustafa TOSUN

0
171

Siz böyle ağır laflar ettikçe sizle aramızda hep bir çizgi olacak. Bizi anlamak istemediğiniz için topu hep taca atıyorsunuz. Biz, sünnet düşmanı değiliz, tam tersine sünneti Kur’an’a yapıştırıyor ve gerçek anlamını koruyoruz. Eğer gerçek bir hakikat arayıcısı isen sana tavsiyem Prof. Dr. Mehmet Görmez hocanın kitaplarını tavsiye ediyorum, oku ve göreceksin ki o da gelenekçi ve rivayetçi değil. Biz de hadisi ve sünneti reddedenlere karşıyız. Onlar az bir grup. Ama maalesef gelenekçi ve rivayet kutsayıcıları daha çok ve onlar “uyduruk” bir din üretmişler.
.
Sen de gözünü gelenekçilerle birlikte açtığın için lisans mezunu olmana rağmen sorgulamak içi farklı eser okuyup mukayese yapmıyorsun. Şöyle bir sene boyunca farklı eserler okuyarak karşı tarafın ne demek istediğini anlamalısın. Aksi halde bol bol iftira atılmış olur. Ve daha beter uzaklaştırmış olursun. Zaten Kur’an’ın mesajının farkına varan, direk önce Kur’an’la tanışıp diğer eserleri “kutsallaştırmayan” kişiler, daha özgür ve daha geniş düşünebiliyor. Tutucu olmuyor.
.
Ali Şeriati’de böyle olduğu için şiiler onu dışladı. Türkiye’deki benzer hocalar da böyle olduğu için sünniler tarafından dışlandı. Ama onlar dışladıkça, bu hocalar daha da özgürleşti ve kurtuldular. (tabi bir yerde durmaları lazım :))
.
RTE’nin de dediği gibi: “Bizim şiilik diye bir dinimiz yok, bizim sünnilik diye bir dinimiz yok; bizim dinimiz İslam’dır” işte bu söz 1000 yıllık mezhepçiliği paramparça ediyor ve bizi Kur’an’a çağırıyor.
.
Rum suresi 32 ve En’am 159. Şu an sizler ve şiiler bu ayetlerin dediği durumdasınız, yani katı fırkalaşma ve katı mezhepleşme ve katı gruplaşma. Bu ayetleri önce okumuş ve bilmiş olsaydın, sana bunları öğretmiş olsalardı belki çok katı bir Sünni olmayacaktın. Ama maalesef Kur’an’ın ana ilkeleri öğretilmeden, ana mantığı öğretilmeden, hemen namaz ve abdest öğretildi. Takke taktırıldı. Gece namazına kaldırıldı. Anlamadan da olsa yıllar boyu Risale okutuldu. İşte bundan dolayı sen bizi net anlayamıyorsun. Gerçekten durum böyle. Yoksa biz ehli Sünnetin aşırı taraflarını eleştirdikçe ve reddettikçe imanımızın KAVİ olduğunu görüyor ve anlıyoruz.
.
Çünkü ehli sünnet, din değil beşerin yorumudur… Zaten şia’yı bu anlamda daha da çok reddediyoruz. Onlar dini yorumlama konusunda daha da çok batmışlar. Ana yol Kur’an! Seni de ana yola davet ediyoruz. Hz. İbrahim gibi sorgulayarak olaya yaklaşman lazım kardeşim.
.
Kardeşlik bakidir.
Selam ve dua ile…
En doğruyu Allah bilir..

Mustafa TOSUN

.

.