ANALİZARAŞTIRMADENEMELERSAĞLIK

ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM – Mustafa TOSUN

Geçmişte hurafeyi, menkıbeyi, kendi zamanının popüler algılarını inanç haline getirmiş insanın psikolojisini anlıyorum, modern/seküler insanın bilimsel ilerleme mit’ini inanç ve kriter yaptığını gördükçe.
.
Allah’a inanıp, O’nu tasik edip, O’na şükrederek, O’na minnettar kalıp secde ederek ve son nefese kadar Allah’lı yaşama modeli modern/seküler insan için gereksiz ve anlamsız geliyor, materyalizmi ilke edinen bilim ve ona tabi akıl onun her şeyine yetiyor, teknolojik ilerleme aklı bir zaman sonra materyalist yapıyor ve Allah’a ihtiyaç bırakmıyor. Hatta varsa şayet cennet, ancak bilimsel üretim yapanların girebileceği düşüncesini oluşturuyor. Allah inancı, vahye inanç ve gayba iman, bilimin ürettiklerini ve ilerlemesini itikat haline getiren insan için bu zamanda gereksiz…… Görünen sonuç bu!
.
E tamam da zaten eski insanlar da kendi zamanlarının popüler güçlerini, sihir, fal, menkıbelerini önemseyip Tevhidi imanı, gayba imanı, vahye imanı hayatında Allah’ın istediği gibi yer aldırmıyor ve manipüle edebiliyor. O zamanın ilerleme mit’i de bu. Bugünküler suçlu değilse geçmiştekiler neden olsun..
.
Bugünün şirki, insanı materyalizme sürükleyen modern bilimi mutlak ilerleme mit’i görüp, varsa şayet cennete de bu çalışmaların götüreceğine inanılıyor.
.
Kur’an’dan, cennetin kriteri iki olmazsa olmaz kelime ile özetleniyor: İMAN ve SALİH AMEL. Allah’a ve Rasulü’ne iman edenler bu iki kriteri ne eksiltir ne de arttırır. Bu kriterin açılımı Kur’ an ve sünnette mevcuttur.
.
Doğruyu ancak Allah bilir.

Mustafa Tosun

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu