ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM – Mustafa TOSUN

0
185

Geçmişte hurafeyi, menkıbeyi, kendi zamanının popüler algılarını inanç haline getirmiş insanın psikolojisini anlıyorum, modern/seküler insanın bilimsel ilerleme mit’ini inanç ve kriter yaptığını gördükçe.
.
Allah’a inanıp, O’nu tasik edip, O’na şükrederek, O’na minnettar kalıp secde ederek ve son nefese kadar Allah’lı yaşama modeli modern/seküler insan için gereksiz ve anlamsız geliyor, materyalizmi ilke edinen bilim ve ona tabi akıl onun her şeyine yetiyor, teknolojik ilerleme aklı bir zaman sonra materyalist yapıyor ve Allah’a ihtiyaç bırakmıyor. Hatta varsa şayet cennet, ancak bilimsel üretim yapanların girebileceği düşüncesini oluşturuyor. Allah inancı, vahye inanç ve gayba iman, bilimin ürettiklerini ve ilerlemesini itikat haline getiren insan için bu zamanda gereksiz…… Görünen sonuç bu!
.
E tamam da zaten eski insanlar da kendi zamanlarının popüler güçlerini, sihir, fal, menkıbelerini önemseyip Tevhidi imanı, gayba imanı, vahye imanı hayatında Allah’ın istediği gibi yer aldırmıyor ve manipüle edebiliyor. O zamanın ilerleme mit’i de bu. Bugünküler suçlu değilse geçmiştekiler neden olsun..
.
Bugünün şirki, insanı materyalizme sürükleyen modern bilimi mutlak ilerleme mit’i görüp, varsa şayet cennete de bu çalışmaların götüreceğine inanılıyor.
.
Kur’an’dan, cennetin kriteri iki olmazsa olmaz kelime ile özetleniyor: İMAN ve SALİH AMEL. Allah’a ve Rasulü’ne iman edenler bu iki kriteri ne eksiltir ne de arttırır. Bu kriterin açılımı Kur’ an ve sünnette mevcuttur.
.
Doğruyu ancak Allah bilir.

Mustafa Tosun