YAZILAR

RAMAZAN AYI VE ORUÇ ZAMANI VE BİZİ MONOTONLUKTAN KURTARIYOR

Oruçla zaman algımızı monotonluktan çıkaran, tefekkür, silkelenme, yeniden başlama gibi zamanın üzerinde manevi başlangıç noktalarının oluşmasını sağlayan Yüce Rabbimize hamd olsun.

Oruç, Allah’ın emri ile helale dahi el uzatmama terbiyesidir. Allah merkezli yaşama bilinci verir. Durmayı ve düşünmeyi öğretir. İnsana, bireyin sadece mide ve cinsellikten ibaret olmadığını öğretir.

Yeniden bismillah deyip Rabbimizle barışık yaşama startını verebileceğimiz sürecin ilk günü bu gece başlıyor. (05/05/2019)

Nimetlerin ve özellikle suyun önemini tüm hücrelerimizle hissedip nimetin sahibini farketme ve kendi acziyetimizi anlama sürecidir oruç süreci. Nimetle buluşan insan, kendisi ile nimeti yaratanın aynı Zat olduğunu kavrayacak ve ciddi bir yaşam süreci içinde olduğunu anlayacak. Rabbinin kendisine bunca nimeti niçin verdiğini tefekkür edecek.

Kendimizi bundan mahrum etmemek için oruç ile yeniden bismillah deyip Allah merkezli bir hayata adım atmanın fırsatını yakalamalıyız.

Alışkanlıklarımıza, modern/seküler/profan yaşam biçimine yenik düşmeme fırsatıdır bu…

Mustafa TOSUN

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu