YAZILAR

Bir Kasap Üzerinden Ayat-ı Hadisat

Dün mesleği kasap olan bir arkadaş şu ifadeleri kullandığını söyledi: Önceleri şöyle bir dua yaptım “Allah’ım yağmur yağdırırsan bir kurban kesip fakirlere dağıtacağım”, bugün yağmur yağdığı için, ben de söz verdiğim adak kurbanımı yarın kesip dağıtacağım”, dedi.
Sordum: Yağmurun yağmasını neden bu kadar istiyorsun? (Hani çiftçi değil, tarlada su bekleyen ekini yok).
Verdiği cevap şu:
– Yağmur yağmadığı veya az yağdığı zaman hayvan fiyatları yükseliyor. Yağmur yeteri kadar yağarsa da hayvan fiyatları düşüyor.(saman fiyatları v.s. bağlamında).
“Sübhanalllah” dedim. “Abi bakın demek ki tırnak içinde gerçek patron, melik, padişah, hükümdar Allah azze ve Celledir. Biz hepimiz O’na muhtacızi öyle değil mi?”
Hepsi başlarını sallayarak tasdik etti. Birçok insan bu süreçleri yaşıyor ama birçoğu da bu yaşadıklarından tevhidi bilinç devşiremiyor. Vahiy ve Peygamber işte insanın ufkunu tevhide ulaştırmak için gelmiştir. Bunu unutmamalıyız.

Özellikle gençlerimizi uyandırmalıyız. Nimetin tek ve gerçek sahibi olan ve hayat kaynaklarımızı kudret elinde tutan Allah’a karşı şükürsüz ve umarsız bir tavra girmemeleri gerekir. Her daim şükür ehli olmak gerek, namaz bunun sadece bir parçası. Ve şükrün zıddı ise nankörlüktür, kafirliktir. Dikkatli olmalıyız.

Mustafa Tosun

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

Mustafa Tosun

Mustafa Tosun 1987, Adıyaman doğumlu. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu. Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası. İslami okumaları lise yıllarında başladı. Fizilal-i Kur'an Tefsirini ilk lise yıllarında okuyan yazar, Üniversite yıllarında ise okumalarına/yazmalarına aralıksız olarak devam etti ve Özgün İrade, Söz ve Adalet, Bilge Adamlar, Kur'ani Hayat, Haksöz Dergilerini takip etti. Hoca ayrımı yapmadan İslami okumalarına devam etmektedir. Kur'an Merkezli Sünnet paradigmasını, İslam Kardeşliğini ve Ümmet Bilincini önemseyen yazarımız, Mezhepçiliğe ve ırkçılığa da karşı duruşu ile mücadelesine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu