Bir Kasap Üzerinden Ayat-ı Hadisat

0
186

Dün mesleği kasap olan bir arkadaş şu ifadeleri kullandığını söyledi: Önceleri şöyle bir dua yaptım “Allah’ım yağmur yağdırırsan bir kurban kesip fakirlere dağıtacağım”, bugün yağmur yağdığı için, ben de söz verdiğim adak kurbanımı yarın kesip dağıtacağım”, dedi.
Sordum: Yağmurun yağmasını neden bu kadar istiyorsun? (Hani çiftçi değil, tarlada su bekleyen ekini yok).
Verdiği cevap şu:
– Yağmur yağmadığı veya az yağdığı zaman hayvan fiyatları yükseliyor. Yağmur yeteri kadar yağarsa da hayvan fiyatları düşüyor.(saman fiyatları v.s. bağlamında).
“Sübhanalllah” dedim. “Abi bakın demek ki tırnak içinde gerçek patron, melik, padişah, hükümdar Allah azze ve Celledir. Biz hepimiz O’na muhtacızi öyle değil mi?”
Hepsi başlarını sallayarak tasdik etti. Birçok insan bu süreçleri yaşıyor ama birçoğu da bu yaşadıklarından tevhidi bilinç devşiremiyor. Vahiy ve Peygamber işte insanın ufkunu tevhide ulaştırmak için gelmiştir. Bunu unutmamalıyız.

Özellikle gençlerimizi uyandırmalıyız. Nimetin tek ve gerçek sahibi olan ve hayat kaynaklarımızı kudret elinde tutan Allah’a karşı şükürsüz ve umarsız bir tavra girmemeleri gerekir. Her daim şükür ehli olmak gerek, namaz bunun sadece bir parçası. Ve şükrün zıddı ise nankörlüktür, kafirliktir. Dikkatli olmalıyız.

Mustafa Tosun