ARAŞTIRMAKUR'AN

HZ.ADEM İLK İNSAN MIDIR?

Yaşadığımız 21.yy da bilim ve tarihin gelişmesi ile insanlık soyuyla ilgili olarak birçok araştırma ve incelemeler yapıldı. Özelikle tarih ve arkeolojinin yaptığı çalışmalarda ilk beşer türlerine ait birçok insan benzeri canlı kalıntısına rastlandı.

Ben bu çalışmamda bu konularla birlikte özellikle Bilim ve Din konularının birbiri ile çatıştıklarını iddia eden fikirlere karşıt olarak Bilimin, Dini destekleyici ve açıklayıcı olduğunu dile getirmek ve bunları kendi yorumlarımca açıklamak istiyorum.

Tarih ve Arkeolojinin ilk insan konulu yaptığı çalışmalarda birçok başarılı sonuca ulaşıldı.Yapılan bu araştırmada dikkate alınmayan konu beşer ve insan ayrımıydı.Ulaşılan bu sonuçları ise dini geçeriz kılan birer kanıt niteliğinde dile getiren bilim adamları ortaya çıktı. Özellikle ilk beşer türü kalıntısı dinler tarihinde bahsedilen Hz. Âdem’in yaşamış olabileceği zamandan daha eski bir zamana ait insan türünün keşfedilmesine dayandırıldı. Dinler tarihinde Hz. Adem’in yeryüzünde ilk insan iddia edilir ve bilinir. Âmâ ortada şöyle bir durum var;

Tarih ve Arkeoloji, bulunan ilk insan kalıntılarının dinlerde iddia edilen ilk insan olan Hz. Adem’den daha önceki bir zamanda yaşadığı sonuçlarını öne sürmüştür ve somut sonuçlarla kanıtlamıştır. Bu keşif dinlerin bahsettiği durumdan yola çıkarak dinlerin herhangi bir doğruluğunun olmadığı sonucunu mu ortaya koyar?

Kendi teorilerime geçmeden önce belirtmek isterim ki tamamen kendi araştırma ve çalışmaların sonucunda çıkardığım bu sonuç tamamen kendi çalışmalarımdan elde ettiğimiz sonuçtur.

Elde edilen sonuçlarda tarihin ilerlemesiyle beraber insana benzerlik arz eden canlı türünün git gide farklılaştığı ve geliştiğidir. Elde edilen verilerde 7 tür insan benzeri canlı türü ortaya konulmuştur.

  • Homo Erectus : Erectus, günümüzde cinsel temalı ‘erekte olmak, ereksiyon’ gibi anlamları bulunan ‘kalmak, dikilmek’ anlamına geliyor. Homo Habilis’lerden farkı ise artık dört ayak üzerinde değil, iki ayak üzerinde durmaları.

 

  • Homo Rudolfensis : Soyu tükenmiş hominid türlerinden olan Homo Rudolfensis’lerin varlığı, antropolog Richard Leakey ve zoolog Meave Leakey tarafından 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde tespit edilmişti.

 

  • Homo Ergaster : Çalışan İnsan’ anlamına gelen Homo Ergaster ile insan türünün artık eli iş tutmaya başladı. Yani önce dört ayak üzerinde duran sonra yalnızca iki ayağını kullanan insanlık, Homo Ergaster ile artık farklı aletler kullanmaya da başlamış oldu. Bütün bunlar 1.3 milyon yıl önce yaşanmış.

 

  • Homo Antecessor : Latincede yerleşen, keşfeden anlamına gelen Antecessor insan türü, yerleşik hayata geçmeye başladı. Daha önceden ellerini kullanmaya başlayan insanlık, sonra bu aletlerle mağaralardan çıkarak barınaklar inşa etmeye ve burada yaşamaya başladı. (1 milyon yıl önce)

 

  • Homo Heidelbergensis : Heidelberg, Almanya’da bir şehir. Bu insan türüne Heidelbergensis denmesinin sebebi ise ilk fosillerinin burada bulunmuş olması. Yavaş yavaş Avrupa’ya göç etmeye başlayan insanlar, artık aralarında anlaşabileceği basit yapıda diller oluşturmaya başladılar. İlk konuşan insan türü olarak Heidelbergensis’leri göstermemiz yanlış olmaz.

 

  • Homo Neanderthalensis : Neanderthal da Almanya’da bir vadinin ismi ve tıpkı Heidelbergensis’ler gibi bu türün de ilk fosillerine burada rastlanmış. Modern yapısının ilk başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz Neanderthalensis’lerin DNA’sı ile modern insanın DNA’sı, %99.5 oranında aynı. Artık kendilerine ait bir dil oluşturarak ‘insan gibi’ anlaşmaya başlayan bu insan türleri, ölülerini dahi gömmeye başlamışlar.

 

  • Homo Sapiens : Sapiens, Latince’de akıllı, zeki anlamına geliyor. Şu anki insan türü olan Sapiens’ler, 100 bin yıl öncesinden günümüze kalan tek insan türü, yani biziz.

Yukarıda belirttiğim kısa tanımlardan sonra konuyu İslam dininin kaynağını aldığı Kuran üzerinden devam edeceğim;

  1. (Bakara Suresi), 30. Ayet

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife (Adem’i) yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

Açıklama: Yukarıda verilen ayette yeryüzünde herhangi bir beşer canlı türü olmadığına dair bir bilgi yoktur. Tamamen kendi teorim olarak; Bu esnada yeryüzünde yaşamakta olan beşer canlılar mevcuttur. Ama insan değildirler. İnsanlık Hz. Adem’e özgür irade verilmesiyle birlikte başlamıştır.Yani beşeri insan yapan ona verilen özgür iradedir. Dünya üzerine gönderilecek olan, eşya isimlerine ve yeryüzünde bulunan beşer canlılara göre daha gelişmiş bir zeka yapısına sahip olabilecek Hz. Adem diğerleri üzerinde gelişmişliğini kullanarak bozgunculuk çıkaramaz mı? Hemen ardından Allah tarafından ben sizin bilmediğinizi bilirim yanıtı gelir.

  1. Ali İmran Suresi 33.Ayet;

Şüphe yok ki Allah Âdem’i, Nuh’u, İbrahim ailesini, İmran ailesini kendi çağının insanları içinden seçerek üstün kıldı:

Kur’an Hz. Âdem’den ilk beşer olarak bahsetmez. Âdem özgür iradeye sahip Tanrıya karşı sorumlu ilk insandı. Yani tanrıya karşı sorumlu ilk varlıktı ilk beşer değil. Hz. Âdem ilk beşer değil ilk insan ve peygamberdir. Yukarıdaki ayette Hz. Âdem zamanın tüm insanlarının üzerine seçilmiştir. Eğer Adem tek varlıksa nasıl diğer insanların üzerine seçilmiştir?

Bu konuyu şu açıdan da destekleyebiliriz. Kuran’ın koyduğu yasalar (sünnetullah ) zamanla değişmez Kuranda evlilik ve beraberlik konusunda ki yasaklarda iki kardeşin birbirleri ile evlenmesi yasaktır. Peki, nasıl oluyor da Âdem ve Havva’dan doğan çocuklar birbirleri ile evlenebiliyor? Bu evlilik türü kitap verilen verilen dinlerin hepsinde yasaktır.

Sonuç:  Sonuç olarak ele alırsak Hz. Âdem ilk beşer değil ilk özgür iradeye sahip ve Allah bilincinde olan ilk insan ve peygamberdir.İnsanlık Hz. Adem’e özgür irade verilmesi ile başlamıştır. Kuran ayetleri de bu teorimi destekler durumda. Durumu böyle ele aldığımız açıdan baktığımızda tarihi ve arkeolojik incelemeler dini yok etmek yerine aksine destekler ve açıklar.

 

Tepkinizi İfade Edin
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

* Kaynak belirtmek suretiyle alıntı yapılabilir.
* Yazarın düşüncesi, sitenin genel düşüncesinden farklı olabilir (Düşünce farklılığı zenginliğimizdir).
* Yazının tüm sorumluluğu yazarın şahsına aittir.

0 0 Oy
Gönderiyi Puanla
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Utku binboğa
Utku binboğa
1 yıl önce

Bir müslüman olarak ben de bunu araştırıyorum. Aklıma takılan ise madem önceden beşeri varlıklar var o zaman neden islama göre hz.adem topraktan annesiz ve babasız olarak yaratıldı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi bildirmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx