Bayramı bayram kılacak çocuk kaldı mı ?

0
702

Çocukların günüydü bugün.
Doğruya bugün 23 Nisan ve çocukken öğretilen mısralar hep neşe doluyor insan.Neşe doluyoruz yakın çocuk tarihimizle…

Eren Bülbül’ün günüydü, sahile cesedi vuran aylan bebeğin günüydü, ya da verdiğimiz yüzlerce şehidimizin evlatlarının günüydü.İdeallerini daha çocuk yaşta realiteye döken Rachel’in günü bugün, barbar İsrail askerleri elinde tek dik yürek Fevzi El-Junidi’nin günü bugün, Caseretinden ödüllendirilmiş Ahed et-Temimi’nin günü bugün.

Aklıma bayram denilince hele hele de çocuk bayramı olunca bu çocuklar geliyor anne.Yaşamak isterken delicesine, sokaklarda koşturmak isterken sorumsuzca, ya taşıdıkları yükün altında kaldılar ya da ağa babaları onları yok etti anne. Onlar artık baba olamayacaklar anne. Kız çocukları örneği ile yetiştikleri meryem olamayacaklar. Sence onlar bu ağır yükü kaldırabilir mi anne.

Bayramdı ya hani bugün, keyifle zıplayıp şuraya gidelim şu planı yapalım ip atlayıp top koşturalım demesi gereken gönüller şimdilerde bizim üzüntü sebebimiz oldu anne. Artık toparlayamaz olduk çağımızın kanayan yarasını. Akan kanın önüne global set oluşturduk ama o setler bir türlü bu coğrafyaya uğramadı anne. Hep isimleri oldu o setlerin ama kimyasallarla, bombalamalarla, katledilen çocukların yok oluşuna mani olamadık.
En kötüsü de ney biliyor musun anne?
Bütün bu olanları bilip de gözle görüpte hiç müdahale edecek mücadele edecek güç görememek anne. Hayalimiz vardı seninle ”dünyayı kurtaracaktık” olmadı anne. Bırak dünyayı şuradan el uzatıp yetimlerin başını dahi okşamaz olduk anne.

Ama filmlerde izlediklerimize özenip vaaav der olduk. Ayla filminde çocuğu kurtaran Süleyman Astsubay’a imrendik ama başka bir şey yapmadık hala sokakta yetim ve ihtiyaç sahibi için teşvik etmediğimiz gibi itip kakıyoruz.
Galiba iyi rol yapıyoruz anne, sanatçı bir millet olduk…

 

REKLAM GELİRLERİMİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS OLARAK İNFAK EDİLMEKTEDİR.
REKLAM GELİRLERİMİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS OLARAK İNFAK EDİLMEKTEDİR.