8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

0
611

Bugün 8 Mart,
Yani Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Her 8 Mart denilince aklıma şu düşünce gelir. O kadar sıkışıp kalmışız ki kelimelerin içine hapsolmuş durumdayız. Dünya Emekçi Kadınlar Günü ne kadar kulak tırmalayıcı. Durun durun lütfen hemen yaftalamayın. Kadınlar gününe bir şey demedim, bilakis etnisiteye ve ötekileştirmeye iki çift laf edeceğim.

Artık herkesin bildiği olayın gelişimi:
1857 yılında Amerika’nın Newyork kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 civarında işçi (1857 yılında 40.000 civarı nasıl bir istihdam varın siz düşünün) hayat ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için greve giderler. Polis, fabrika önünde barikat kurar ve işçilerin dışarı çıkışı engellenir. Daha sonra bir yangın çıkar ya da kundaklama olur (muamma) ve bu olayda 129 işçi yanarak can verir. Ancak hayatını kaybeden kişilerin hepsi kadın olduğu söylenilemez ya da 40.000 işçinin hepsi kadın değildir.

Zaman zuhur eder 1921 yılında Moskova da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenir. Aslında bir isim ile tescillenir. ABD ise 103 yıl sonra ancak 1960 yılında 8 Mart’ı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak benimser ve kutlamaya başlar.

Esasen 8 Mart’ın bu coğrafyanın kadınına getirdiği herhangi bir hak yok. Eğer bir haktan bahsedeceksek ’’İlk kez çalışan kadınların haklarına dikkat çekildi’’ denilebilir.

Dönelim ülkemize:

Her sene 5 Aralık tarihi bu ülkede Kadın Hakları Günü olarak kutlanır Ancak sokak analizi yapsanız:
-Efendim Kadınlar Günü için ne düşünürsünüz
-8 Mart’tır o bir kere, patron bile hatırladı, televizyonlar bangır bangır bağırdı ama kocam nafile…
-Peki efendim 5 Aralık
– Hı ?
da kalınır muhtemel.

 Aziz Valentin’in hediyesi olan 14 Şubat Sevgililer Gününü unutmayan kadınlar aynı değeri üç gün sonrasına yani Türk Medeni kanununun kabul edildiği 17 Şubat’a ( 17 Şubat 1926 ) vermezler? 17 Şubatta ya da 5 Aralıkta sokak ve caddelerde bir tek afiş, pankart göremezsiniz. Yani sizlerinde anlayacağı efendiler bölgesel olarak bizde sistemin çarklarına dişli olmuşuz da haberimiz yok.

Aynı şekilde 17 Şubat Türk medeni kanunu kadınlarımıza bir takım haklar getirdi. Peki 8 Mart ne getirdi? Hiç. O halde 8 Marta bu kadar değer vermenin sebebi nedir? Bence tek sebebi var: Çağın Moskova’sından gelmiş olması. Nitekim Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 8 Mart 1921 de Moskova’da, aynı gün de Türk sosyalistleri tarafından Türkiye’de kutlanmıştır.

Bir de efendim anlam veremediğim; Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak lügata geçmesi ve bu dilde anılması. Bu kadınlara çok ağır bir hakarettir. Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart ise emekçi olmayan kadınlar günü hangi gün?
Sahiden emekçi olmayan kadın günü var mı acaba. Yahu üstadım yediğin ekmeğin buğday halinde iken onu saklayıp tohum olarak üreten saklayan asırlara neşreden kadın sosyal güvenlik portföyünde değerlendirilmedi diye emeksiz mi? ya da annen nesiller inşa etmek için dünyevi zevklerinden kendini çekti, benim amacım çok para kazanıp mükellef hayatlar kurmak değil, model insan yetiştirmek dediği için emeksiz kadın mı oldu? Çocuk doğurduğu için ücretsiz izin alan kadın geçici emeksiz mi oldu ? Anneler günü de emekçi anneler günü ve anneler günü diye ayrılmalı o vakit. Ya da sevgililer günü de emekçi sevgililer günü bir de sevgililer günü diye kategorize edilmeli. Ya da bu coğrafya ya en uygun başlık evladını kaybeden kadın günü ya da bombalar altında kadın günü, Muhacir kadınlar günü ya da kan gölü ortadoğu da kadınlar günü evet evet bakın bu son başlık çok daha uygun oldu. ”Kan gölü ortadoğu da kadınlar günü” Ortadoğu da bunun çok anlam teşkil edeceğini düşünüyorum. Son on yılın istatistik’i verilerini gözden geçirelim ne günler çıkar ve dünyaya mal olur.

Her neyse 8 Mart bu coğrafya kadınına herhangi bir hak getirmese de sözü daha fazla uzatmadan emekçi ya da emeksiz ayırmadan tüm kadınlarımızın gününü kutlar başarılı toplumlar inşa etmeleri için niyaz ederim.

Yasin Konya
08.03.2018

REKLAM GELİRLERİMİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS OLARAK İNFAK EDİLMEKTEDİR.
REKLAM GELİRLERİMİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS OLARAK İNFAK EDİLMEKTEDİR.